W Starachowicach i na Wykusie rozpoczyna się dziś spotkanie środowisk Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury – Nurt”. Jednym z elementów uroczystości będzie odsłonięcie „Ławki Zdzisława Rachtana”, która stanie na skwerze w Starachowicach. Nastąpi to o godzinie 11.30.
Z inicjatywą upamiętnienia w ten sposób jednego z żołnierzy „Ponurego” wystąpiło środowisko kombatantów AK. Autorem ławeczki jest prof. Karol Badyna z Krakowa. Przy rzeźbie zainstalowana zostanie tablica poświęcona postaci Zdzisława Rachtana ps. „Halny”.
Zdzisław Rachtan urodził się w 1924 r. w Starachowicach-Wierzbniku. Od 1940 r. był zaangażowany w konspirację w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej. Jego okupacyjne nazwisko to „Zdzisław Drzazga”. Pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu w oddziale dywersyjnym. W 1943 r. przeszedł cały szlak bojowy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.
Zdzisław Rachtan był jednym z pomysłodawców ufundowania odsłoniętej w 1957 r. kapliczki Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie – pierwszego w Polsce pomnika upamiętniającego poległych żołnierzy Armii Krajowej. Był też jednym z założycieli kombatanckiego Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt” i od 1991 przewodniczącym kapituły policyjnej Honorowej Odznaki Zasługi im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego”. Zmarł 16 stycznia 2014 i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Rafał Obwarzanek ze Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury – Nurt” mówi, że ławeczka ma upamiętniać jednego z żołnierzy Ponurego. Tłumaczy, że wybrano taką formę rzeźby, ponieważ będzie ona najlepszym sposobem uczczenia człowieka, który nie lubił pomników i powojennych odznaczeń. Rafał Obwarzanek dodaje, że z opowieści członków zgrupowania wynika, iż Zdzisław Rachtan lubił siadać na polanie Wykus i obserwować młodzież. Stąd też wziął się pomysł „Ławki Zdzisława Rachtana”.
Dziś o godzinie 15.00 na polanie Wykus, gdzie w czasie II wojny obozowali partyzanci, rozpocznie się kolejna część uroczystości. Uczestnicy obejrzą prezentacje nawiązujące do historii żołnierzy AK, odprawiona zostanie także polowa msza święta. Po nabożeństwie, wręczone będą odznaczenia państwowe i awanse, a ślubowanie złożą strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
18 CZERWCA (SOBOTA) – STARACHOWICE, WYKUS
11.30 – Odsłonięcie ławki „Halnego” w Starachowicach
13.00 – I Marszobieg „Wykus ’43” z Rataj (zbiórka przy leśniczówce na Wykus)
13.30 – Skwer „Halnego” – odjazd autokaru na Wykus
14.00 – Wąchock, GOK – odjazd autokaru na Wykus
14.45 – Przedstawienie na Polanie Wykusowej przygotowane przez Starachowickie Centrum Kultury w reż. Aleksandry Sarzyńskiej pt. >>To mi się słusznie należy, czyli sprawa „Motora”<<
15.15 – Zebranie pocztów sztandarowych
15.45 – Wprowadzenie sztandarów
16.00 – Podniesienie flagi na maszt, przywitanie zebranych
– Polowa Msza Święta w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy
– Przysięga Strzelców ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” z jednostek Obwodu Świętokrzyskiego
– Wręczenie Honorowej Policyjnej Odznaki Zasługi im. majora Jana Piwnika „Ponurego”
– Apel poległych i złożenie kwiatów
18.00 – Ognisko Harcerskie
19 CZERWCA (NIEDZIELA) – WĄCHOCK
9.30 – GOK, prelekcja dr. Marka Jedynaka (Delegatura IPN w Kielcach) Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż”. Harcerski instruktor i partyzancki dowódca
10.00 – Zebranie pocztów sztandarowych
10.30 – Msza Święta w intencji płk. „Ponurego” i Jego Żołnierzy
11.30 – Defilada pod pomnik płk. „Ponurego” w Wąchocku, złożenie wiązanek
13.00 – Biegi patriotyczne dla dzieci i młodzieży – teren rekreacyjny przy zalewie w Wąchocku