Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie chcą wspierać turystykę geologiczną w gminie Chęciny. Według nich, duży potencjał ma rezerwat Góra Miedzianka. Naukowcy wspólnie z samorządem opracowali projekt uatrakcyjnienia tego terenu dla zwiedzających i ubiegają się o unijne pieniądze na jego realizację.
Projekt Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego zakłada m. in. udostępnienie sztolni dawnej kopalni, gdzie przez wiele stuleci wydobywano rudę miedzi.
Rektor uczelni prof. Tadeusz Słomka uważa, że to nieco zaniedbane miejsce może przyciągać nie tylko geologów, ale także turystów. W jego opinii, województwo świętokrzyskie dobrze zagospodarowuje tego typu obiekty i ma do tego odpowiedni potencjał. Popularne wśród przyjezdnych są m. in. Wietrznia, Krzemionki i Kadzielnia. Według profesora, nowy obiekt odwiedzałoby ponad pół miliona turystów rocznie.
W gminie Chęciny działa już Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, stworzone przez Uniwersytet Warszawski. Prof. Tadeusz Słomka z AGH przekonuje jednak, że stworzenie kolejnego takiego obiektu w gminie jest uzasadnione. Według niego, brakuje profesjonalnych miejsc, w których badacze mogliby organizować konferencje, prowadzić badania, a jednocześnie nocować.
Chęciny ubiegają się o ponad 6 milionów złotych unijnego dofinansowania na stworzenie Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Powstałyby tam podziemne trasy i sale z multimedialnymi rozwiązaniami, prezentujące dawne górnictwo na tym terenie. Pieniądze na inwestycję miałyby pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego.