„Polacy ratujący Żydów” to projekt, z którym kielecki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli chce dotrzeć do szkół w regionie. Jak tłumaczy Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, uczniowie, którzy się zgłoszą będą między innymi przygotowywać prezentacje dotyczące historii Polaków ukrywających Żydów. IPN zorganizuje warsztaty, na których podpowie jak przygotować projekt badawczy. Naczelnik nie ukrywa, że uczniowie mogą bardzo pomóc historykom.
– Wiemy o licznych rodzinach z regionu świętokrzyskiego, ale czasami są to tylko nazwiska. Dlatego zbieranie relacji, przygotowywanie filmów i prezentacji będzie możliwością poszerzenia wiedzy o danej rodzinie ratującej Żydów. W przyszłości będzie to służyć nie tylko uczniom, ale i badaczom bowiem ułatwi im poszukiwanie innych źródeł – tłumaczy Dorota Koczwańska-Kalita. Naczelnik podkreśla, że bardzo ważne jest, żeby pokazać młodzieży bohaterstwo naszych rodaków.
Obecnie IPN wie o ponad 6 tysiącach Polaków ze Świętokrzyskiego, którzy w czasie II Wojny Światowej pomagali lub ukrywali Żydów. Niewykluczone, że dzięki badaniom uczniów uda się znaleźć kolejne takie osoby.
Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN dodaje, że z udziału w projekcie skorzystają nie tylko uczniowie, którzy się zgłoszą, ale także cała społeczność szkoły, zwłaszcza nauczyciele. – Zajęcia będą prowadzone nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Wiedzę, którą zdobędą podczas spotkań i warsztatów będą mogli wykorzystać w pracy z podopiecznymi – uważa Jacek Wołowiec.
Zajęcia rozpoczną się we wrześniu. IPN i ŚCD przygotowują również dwa inne szkolne projekty. Pierwszy jest poświęcony „Solidarności”, natomiast drugi, skierowany do najmłodszych uczniów, przybliży im patronów ulic przy których mieszkają.