W Kielcach powstał Kielecki Kombinat Kariery. Porozumienie zawarli Miejski Urząd Pracy, Centrum Kształcenia Praktycznego, Kielecki Park Technologiczny i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Celem porozumienia jest kompleksowe wsparcie mieszkańców województwa na rynku pracy, od przedszkola, aż do emerytury.
W planach jest doradztwo edukacyjne, zawodowe i biznesowe. Kielecki Kombinat Kariery ma mieć otwartą formułę. Poza sygnatariuszami porozumienia, zaangażować może się każdy, kto działa na rzecz przedsiębiorczości w regionie. Pierwszym zadaniem klastra ma być analiza kieleckiego rynku pracy – mówi dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach Włodzimierz Korona.
Każdy z partnerów dokona analizy z własnego punktu widzenia. Trzeba będzie też ustalić stałe sposoby wymiany zebranych informacji. W planach jest też pozyskiwanie pieniędzy na projekty związane np. z aktywizacją bezrobotnych i wsparciem przedsiębiorców w tworzeniu miejsc pracy.
Kluczowa ma być wymiana informacji między szkołami, pracodawcami i uczelniami. Dzięki temu, szkoły będą mogły aktywnie wspierać swoich uczniów w ich przyszłej karierze zawodowej. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach zaangażował się w Kielecki Kombinat Kariery, żeby dzielić się swoimi rozwiązaniami i udoskonalać je – mówi dyrektor Ryszard Mańko.
Szkoła chce wspólnie z partnerami odkrywać kolejne obszary, w których są lub wkrótce potrzebni będą specjaliści. W tym roku szkolnym, dzięki współpracy z urzędami pracy, szkoła zaczęła kształcenie w zawodach: fototechnik i technik renowacji elementów architektury.
Katarzyna Klimiuk z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podkreśliła, że ministerstwo bardzo pozytywnie ocenia kielecką inicjatywę. Według niej, ta inicjatywa zakładająca ścisłą współpracę biznesu, edukacji i doradztwa zawodowego, powinna być przenoszona także na inne regiony w kraju.
Z kolei senator Krzysztof Słoń ma nadzieję, że Kielecki Kombinat Kariery spowoduje, że młodzi mieszkańcy województwa odkryją możliwości świętokrzyskiego rynku pracy. Według niego, partnerzy klastra pokażą młodzieży, że w regionie można się dobrze wykształcić i znaleźć satysfakcjonującą pracę. Senator liczy też, że kielecka inicjatywa zostanie potraktowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, jako pilotażowy program, który warto wdrożyć w innych województwach. Kielecki Kombinat Kariery powstał z inicjatywy Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.