W regionie świętokrzyskim rozpoczęła pracę Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych. Jej zadaniem jest opiniowanie wniosków o nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej. Jego posiadanie umożliwi np. ubieganie się o niewielkie wsparcie materialne.
Ma także symboliczne znaczenie dla działaczy i ich rodzin – uważa przewodniczący Świętokrzyskiej Solidarności, Waldemar Bartosz. Jest to potwierdzenie, że dana osoba walczyła o wolną, demokratyczną Polskę i stanowi wyraz uznania ze strony państwa.
Przewodniczącym rady został Paweł Perchel ze Stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989 w Starachowicach. Podkreślił, że gremium powinno angażować się w scalanie środowiska solidarnościowego, które przez lata było niedoceniane. W czasach PRL te osoby pracowały dla wolnej Polski. W tej walce stracili niejednokrotnie bardzo dużo. Tymczasem kolejne władze często zapominały o ich dokonaniach lub nie doceniały tych działań. Paweł Perchel uważa, że należy też upowszechniać wiedzę o dokonaniach poszczególnych działaczy.
Członkowie rady zaproponowali też, aby wspólnie z radami z innych województw lobbować na rzecz zmiany ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Ustawa przyjęta w 2015 roku ma wiele braków – twierdzi Paweł Perchel. Na podstawie tej ustawy Edward Gierek mógłby otrzymać status osoby represjonowanej, ponieważ nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa i był internowany.
W skład Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych weszli także: Waldemar Bartosz, Edward Dudek, Józef Gurczyński, Cecylia Jasińska, Bogdan Migas i Jerzy Stopa. Kolejne posiedzenie zostało zaplanowane na czerwiec.
Skład Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych:
1. Bogdan Migas – zgłoszony przez Świętokrzyski Komitet Obrony Społecznej oraz Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego,
2. Waldemar Bartosz – zgłoszony przez Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność”,
3. Paweł Perchel – zgłoszony przez Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-89”,
4. Edward Dudek – zgłoszony przez Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-89”,
5. Józef Gurczyński – zgłoszony przez Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego,
6. Jerzy Stopa – zgłoszony przez Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego,
7. Cecylia Jasińska – zgłoszona przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.