Po wygranej Vive Tauronu Kielce w Lidze Mistrzów powraca temat budowy w Kielcach większej hali widowiskowo-sportowej. Pomysł został zaprezentowany rok temu. Prezes Vive Tauronu Kielce Bertus Servaas zaproponował budowę obiektu w partnerstwie publiczno-prywatnym. Koszt inwestycji oszacowano na 82 miliony złotych.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski potwierdził, że rozważana jest koncepcja budowy hali na terenie Targów Kielce dla 10-12 tysięcy osób, która mogłaby być wykorzystywana również do organizacji meczów piłki ręcznej. Aby jednak inwestycja była rentowna z obiektu muszą korzystać targi do organizowania tam ekspozycji. W tej sprawie prezydent będzie rozmawiał z prezesem VIVE Tauronu Kielce i prezesem Targów Kielce Andrzejem Mochoniem.
Także zarządzający innymi tego typu obiektami potwierdzają że aby zbilansować budżet, w hali obok imprez sportowych muszą obywać się także inne wydarzenia.
Rzecznik prasowy Ergo Areny w Gdańsku Bartosz Tobieński – powiedział nam że to gigantyczna logistyczna praca. Obiekt posiadający 11 tysięcy miejsc powstał 6 lat temu. Jego właścicielem są samorządy Gdańska i Sopotu. W tym czasie nie było potrzeby dofinansowywania jego działalności z budżetu tych miast. Jak jednak zaznacza rzecznik Ergo Areny – główny sponsor przekazuje co roku 2 mln złotych.
Średni dzienny koszt utrzymania obiektu wynosi 25 tysięcy złotych, co rocznie daje 9 mln. Zysk wynosi około 1 mln złotych. Aby go osiągnąć hala, obok imprez sportowych, organizuje koncerty i przedstawienia.
Komentując inicjatywę powstania w Kielcach podobnego obiektu stwierdził, że to dobry pomysł, ale wymaga bardzo precyzyjnego biznesplanu. Bartosz Tobieński zasugerował, że obok co najmniej dwóch klubów sportowych, które mogłyby prowadzić tam regularne rozgrywki, hala musi służyć jako miejsc koncertów, imprez kulturalnych czy targowych. Rzecznik Ergo Areny dodał, że warto w takiej sytuacji skorzystać z doświadczeń innych podobnych ośrodków.
Trybuny wybudowanej dwa lata temu Tauron Areny w Krakowie mogą pomieścić 15 tysięcy osób. Kredyt na budowę zaciągnęła miejska spółka Agencja Rozwoju Miasta w Krakowie i ona zarządza obiektem. Jak powiedziała rzecznika Agencji Rozwoju Katarzyna Fiedorowicz-Razmus koszty utrzymania obiektu wynoszą około 10 milionów złotych. Spółka nie przynosi strat. Do tej pory w obiekcie odbyło się 70 dużych imprez sportowych i kulturalnych, a hale odwiedziło 1,3 miliona osób. Sponsorem obiektu jest spółka energetyczna Tauron. Szczegóły dotyczące dotacji nie są znane.
W Polsce są 4 tego typu duże obiekty. Oprócz Gdańska i Krakowa nowoczesne hale znajdują się także w Łodzi i Katowicach.