Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz firm zbrojeniowych spotkali się z władzami Politechniki Świętokrzyskiej. Kielecka uczelnia planuje utworzyć Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych.
Jak mówi pomysłodawca centrum dziekan Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Zbigniew Koruba, badania prowadzone w ośrodku służyłyby polskim zakładom zbrojeniowym. W związku z tym potrzeba ścisłej współpracy naukowców i partnerów projektu.
„Spotkanie jest po to, aby przystąpić do pierwszych działań związanych z realizacją projektu. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej przyjechali zobaczyć jak jesteśmy przygotowani, aby takie centrum utworzyć – informuje dziekan.
Pomysł powstania w Kielcach centrum badającego uzbrojenie dronów oraz innych bezzałogowych obiektów popiera pułkownik Sławomir Augustyn, szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
Wyraził nadzieję że projekty które będą tu prowadzone posłużą nie tylko sferze wojskowej, ale znajdą też zastosowanie cywilne. Dodał że tego typu rozwiązania przełożą się także na poprawę bezpieczeństwa i obronności kraju.
Politechnika Świętokrzyska zamierza tworzyć konsorcja z innymi uczelniami oraz firmami zbrojeniowymi. Jak tłumaczy Zbigniew Koruba dzięki temu będzie łatwiej o dofinansowanie projektu, między innymi ze środków unijnych. Jak mówi Katarzyna Lipińska z Mesko SA, firma będzie wspierać starania Politechniki Świętokrzyskiej.
Jak dodała Mesko produkuje dziś min rakiety. Jak się okazuje mogą być one instalowane także na dronach i innych obiektach bezzałogowych. To przyszłość sił zbrojnych – stąd firma będzie wspierać badania naukowców w tym zakresie.
Szacunkowy koszt powstania centrum wynosi około 50 milionów złotych. Hale do testowania sprzętu mają zostać wybudowane na terenie gminy Masłów. Dziekan zakłada, że placówka zacznie działać w 2020 roku.