W województwie świętokrzyskim wzrasta zapotrzebowanie na płytki krwi. Jest to związane z rosnąca liczbą operacji kardiologicznych i terapii nowotworowych. Płytki pełnią ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi, a ich zbyt mała ilość prowadzi do krwawień – mówi zastępca dyrektora Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach Zdzisława Sitarz – Żelazna.
Obecnie przy terapii nowotworowej aby rozpocząć jakikolwiek proces leczenia często potrzeba ustabilizowania problemów związanych z płytkami krwi – stąd zapotrzebowanie na nie jest coraz większe.
Tymczasem, jak poinformował nas słuchacz, jego żona chciała oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach płytki krwi, ale lekarz nie chciał ich od niej pobrać. Dyrektor informuje, że płytki krwi mogą oddawać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak z kilku powodów preferowani są panowie.
Dawca musi ważyć powyżej 70 kilogramów, być osobą zdrową o odpowiednim ciśnieniu krwi. Stąd dawcami zwykle są mężczyźni.
Rocznie pacjenci województwa świętokrzyskiego potrzebują blisko 4 tysięcy preparatów koncentratów krwinek płytkowych, podczas gdy trzy lata temu było to nieco ponad 2 tysiące.