W siedmiu domach pomocy społecznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej i fundacji Dom Seniora w województwie świętokrzyskim poprawiły się warunki mieszkania i świadczonych usług. Ośrodki od 2012 roku mogły inwestować w infrastrukturę, szkolenia pracowników i aktywizację mieszkańców dzięki wsparciu funduszy szwajcarskich. Projekt wart ponad 20 milionów złotych kończy się w tym roku. Jego celem było podniesienie jakości usług w jednostkach pomocy społecznej. Placówki zainwestowały przede wszystkim w nowe pomieszczenia, obiekty sportowe i sprzęty.
W Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku za ok. 3 miliony złotych powstało m.in. boisko wielofunkcyjne, muszla koncertowa i ścieżka zdrowia – mówi dyrektor placówki Zbigniew Szybalski. Przy sprzyjającej pogodzie mieszkańcy mogą ćwiczyć od kwietnia do października. Są tam ścieżki rekreacyjne i komunikacyjne, a także stadion sportowy z bieżnią i skocznią w dal, na którym odbywają się olimpiady lekkoatletyczne dla mieszkańców DPS-ów.
Z kolei w Zborowie, gdzie mieszka ponad 60 osób od 18 do 91 roku życia, znacznie poprawiły się warunki wewnątrz budynku. Prace kosztowały ponad 2,5 miliona złotych – mówi zastępca dyrektora ośrodka Janusz Malara. Dzięki adaptacji poddasza placówka zyskała dodatkowo 980 metrów powierzchni, na której powstało m.in. 7 lokali dla 22 osób. Stworzono też pracownie: kulinarną, a także muzykoterapii i dramaterapii. Powstały też pokoje kąpielowe, sala rehabilitacyjna i pokój medyczny.
Przedstawiciele Domów Pomocy Społecznej w ramach projektu mogli też odwiedzić domy pomocy dla osób starszych w Szwajcarii. Kierownicy placówek uważają, że polskie rozwiązania nie odbiegają znacznie od szwajcarskich. Różnicą jest to, że w Szwajcarii domy pomocy społecznej są wkomponowane w osiedla, co daje większe możliwości – mówi Janusz Malara. Ułatwia to dotarcie do większych firm, które mogą współpracować z DPS-ami. W Szwajcarii wiele firm odbiera i wykorzystuje produkty stworzone przez mieszkańców DPS-ów. Są całe hale produkcyjne do wytwarzania np. zup i innych artykułów spożywczych. W Polsce firmy jeszcze nie otwierają się tak szeroko na współpracę z Domami Pomocy Społecznej – zauważa Janusz Malara.
W ramach polsko-szwajcarskiej współpracy przeszkolono też pracowników Domów Pomocy Społecznej i zorganizowano wiele działań aktywizujących dla mieszkańców.