W Kielcach rozpoczęła się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa „Być jak Byrscy” poświęcona działalności edukacyjnej legendarnych reżyserów i pedagogów teatru Ireny i Tadeusza Byrskich.
Pochodzący z Wilna artyści po wojnie założyli w Kielcach „Studium teatralne” jedyną taką placówkę w Polsce, która miała kształcić ludzi teatru pracujących w małych ośrodkach.
Na konferencję oprócz teatrologów z całej Polski przyjechały też córki Agnieszka i Katarzyna oraz syn artystów profesor Krzysztof Byrski, dziś jeden z najwybitniejszych orientalistów, były ambasador Polski w Indiach, który twierdzi, że atmosfera domu rodzinnego miała olbrzymi wpływ na wybór drogi życiowej rodzeństwa, jedna z sióstr została aktorką, druga plastyczką, sam profesor jest historykiem i teoretykiem teatru indyjskiego.
Profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska z Akademii Teatralnej w Warszawie uważa z kolei, że model edukacji teatralnej wypracowany przed półwieczem przez Irenę i Tadeusza Byrskich sprawdza się także dzisiaj, a jego istota tkwi w gromadzeniu adeptów sztuki wokół wybitnych osobowości artystycznych ale też etycznych.
Konferencja naukowa „Być jak Byrscy” odbywająca się dziś w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, jutro zagości w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego, w którym Irena i Tadeusz Byrscy założyli w 1955 roku sławne „Studium teatralne” i gdzie odsłonięta zostanie wystawa poświęcona artystom oraz odbędzie się spotkanie z udziałem córek i syna legendarnych reżyserów.