Dziś uroczystości jubileuszowe 80. rocznicy obecności Oblatów na Świętym Krzyżu i dwusetnej rocznicy założenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Superior świętokrzyskiego klasztoru, ojciec Zygfryd Wiecha powiedział, że rok 2016 jest czasem wdzięczności za 200 lat istnienia oblackiej rodziny zakonnej. Początek tej rodzinie dał święty Eugeniusz de Mazenod, który widząc pustkę duchową swojego narodu po rewolucji francuskiej chciał wskrzesić w ludziach siłę, jaką daje wiara. Zadaniem oblatów jest umacnianie tej siły.
Sanktuarium na Świętym Krzyżu przez wieki było najważniejszym miejscem kultu w Polsce. Naznaczone darem Relikwi Drzewa Krzyża Świętego było ważne nie tylko w wymiarze religijnym, ale także kulturowym, narodowym i patriotycznym, było wielką siłą dla Świętokrzyskiej Ziemi i całego narodu polskiego – powiedział ojciec Zygfryd Wiecha.
Oblaci przejęli klasztor w trudnym czasie, okradziony przez zaborców z dziedzictwa, z wielu dzieł sztuki i zabytków, ze zburzoną przez Austriaków wieżą, zniszczony przez pożar – przypomniał superior. Przyjęcie sanktuarium pod opiekę w 1936 roku było wielkim wyzwaniem dla zakonników. Ale było także realizacją wizji, że to miejsce musi odżyć.
Tam, gdzie wiara i krzyż jest też prawdziwe życie – podkreśla rektor bazyliki na Świętym Krzyżu ojciec Dariusz Malajka.
– Od samego początku Święty Krzyż jest miejscem, gdzie rozwija się życie religijne, kulturowe, patriotyczne i narodowe. My, jako oblaci, podejmując to wielkie dziedzictwo wypracowane przez ojców Benedyktynów także i dziś staramy się iść w tym kierunku. Chcemy pokazać Święty Krzyż jako miejsce otwarte. Przyjmujące wszystkich, którzy chcą dotknąć tajemnicy Bożej obecności i tego wszystkiego, co jest dziedzictwem naszej ojczyzny – mówi ojciec Dariusz Malajka.
Do jedności w Europie, w kraju i w rodzinie wezwał biskup Jacek Pyl w homilii, wygłoszonej podczas jubileuszu ojców oblatów na Świętym Krzyżu. Ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej, zwracając się do wiernych mówił o miłości, której istotą jest jedność, pokój i solidarność. W tym znaczeniu przywołał ikonę Andrieja Rublowa, ukazującą alegorię Trójcy Świętej. – Kontemplując Przenajświętszą Trójcę możemy pokonać wszystkie podziały świata – mówił biskup Jacek Pyl. Dodał, że w dzisiejszym świecie potrzeba także, by znikły podziały w rodzinach. Grzech jest bowiem tym, co dzieli, rozbija jedność i niszczy miłość.
Msza święta jubileuszowa, której przewodniczył biskup Jacek Pyl, odprawiona została na klasztornych błoniach.