Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozytywnie oceniło projekt Medical Science Park, przygotowywany przez Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim. Dzięki temu instytucja będzie mogła złożyć projekt na kwotę ok. 40 milionów złotych w ramach Kontraktu Terytorialnego.
Projekt zakłada stworzenie inkubatora przedsiębiorczości dla firm związanych z medycyną, farmacją, biotechnologią i pokrewnymi dziedzinami. Ministerstwo wydało pozytywną rekomendację, bo uznało, że Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne jest solidnym i wiarygodnym partnerem – mówi dyrektor instytucji Michał Piast. RCNT jest np. członkiem Konsorcjum Biobanków w Polsce i zamierza włączyć się w struktury międzynarodowe. Poza tym, instytucja we współpracy z kilkoma uczelniami otrzymała niedawno pieniądze na realizację badań nad nową metodą leczenia raka mózgu.
Teraz Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne musi przygotować projekt Medical Science Park, który zostanie zgłoszony do unijnego konkursu. 10% wkładu własnego do inwestycji muszą zapewnić przedsiębiorcy z branży medycznej. W zamian otrzymają możliwość korzystania z infrastruktury i sprzętów w Medical Science Park na preferencyjnych warunkach. Jeśli projekt z Podzamcza otrzyma dotację, to prace mogą się rozpocząć w drugiej połowie 2017 roku. Ich koszt został wstępnie oszacowany na ok. 40 milionów złotych. Za te pieniądze powstanie nowy budynek z przestrzenią biurową, serwerownią do przechowywania informacji medycznych i laboratoriami – mówi Michał Piast. Będą to tzw. cleanroom, spełniające podwyższone normy czystości. W Polsce jest dotąd mało takich pomieszczeń. Zakupiony zostanie podstawowy sprzęt laboratoryjny. Bardziej specjalistyczne urządzenia będą kupowane zgodnie z potrzebami poszczególnych firm.
W regionie świętokrzyskim na razie nie ma firm o profilu medycznym i biotechnologicznym. To duża szansa na rozwój województwa, stworzenie nowych miejsc pracy i innowacyjnych rozwiązań – uważa Michał Piast. Park ma zachęcać do zakładania własnych firm np. absolwentów kierunków medycznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.
Medical Science Park będzie działał częściowo na wzór Kieleckiego Parku Technologicznego, tworząc warunki do rozwoju nowych firm. Jednak oba podmioty nie będą dla siebie konkurencją – przekonuje wicedyrektor KPT Justyna Lichosik. Aktualnie KPT nie porusza się w branży medycznej. Tymczasem Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne ma specjalistyczne laboratoria, współpracuje z UJK i wieloma specjalistami z branży. To stwarza dobre warunki do rozwoju firm o profilu medycznym. KPT i RCNT także ze sobą współpracują – dodaje Justyna Lichosik.
Dotacja na stworzenie Medical Science Park ma pochodzić z tzw. Kontraktu Terytorialnego. Wpisywane są do niego projekty nawiązujące do siedmiu kluczowych obszarów, wspieranych przez województwo świętokrzyskie w ramach Regionalnej Strategii Innowacji. Poza projektem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, o dotacje w ramach kontraktu terytorialnego będą się też ubiegać Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego.