Największą wartością budżetu obywatelskiego jest to, że ludzie jednoczą się wokół jakiejś inicjatywy, przygotowują projekty, zbierają podpisy a potem korzystają ze zrealizowanej inwestycji – powiedział na naszej zastępca prezydenta Kielc Tadeusz Sayor.
Urzędnicy zakończyli wczoraj proces weryfikacji przesłanych pomysłów. W sumie w głosowaniu uczestniczyć będzie 78 projektów. 22 zadania duże i 56 małych. Jak dodał gość Radia Kielce idea budżetu przyjęła się. Mieszkańcy co roku zgłaszają swoje pomysły na zmianę najbliższej okolicy. Część projektów nie mieści się w konwencji budżetu obywatelskiego, ale są na tyle interesujące, że miasto chce je zrealizować.
Takim pomysłem jest np. budowa toru motocrossowego w terenie elektrociepłowni. Projekt nie został zakwalifikowany do głosowania ponieważ grunty nie należą do miasta, ale jest interesujący i ratusz będzie pomagał inicjatorom przedsięwzięcia w jego realizacji.
Zapisy dotyczące budżetu są co roku weryfikowane. W tym roku umożliwiono np. wprowadzanie korekty co spowodowało, że 30 pomysłów zostało poprawionych i znajdzie się na liście do głosowania. Zostanie ona opublikowane w piątek. Od soboty kielczanie mogą za pośrednictwem Internetu lub w sposób tradycyjny oddawać swoje glosy.
Na cele wskazane przez mieszkańców zarezerwowane zostanie w przyszłorocznym budżecie miasta 5 milionów złotych. Półtora miliona przeznaczono na projekty małe, nie przekraczające 150 tysięcy złotych. Pozostała kwota służyć będzie realizacji kilku większych inwestycji.