Na sandomierskiej starówce i w jej sąsiedztwie rozwieszone będą w tym sezonie turystycznym teksty literackie. Akcja ma zachęcić do czytelnictwa i przypomnieć o tradycjach pisarskich miasta. O Sandomierzu w swojej twórczości pisał m.in. Jarosław Iwaszkiewicz, a także współczesny twórca Wiesław Myśliwski.
To właśnie jego powieść pt. „Widnokrąg” zostanie wyeksponowana na ulicach starego miasta, w jego zaułkach, witrynach sklepowych, na drzewach, murach kamienic i wielu innych miejscach. Będą to obszerne fragmenty książki, które pojawią się w przestrzeni miejskiej w czerwcu – powiedziała autorka projektu Sylwia Rybacka, dyrektor Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej.
Można będzie także przeczytać fragmenty książek innych pisarzy. Na jednej z najbardziej malowniczych ulic w mieście – Staromiejskiej zawisną prześcieradła z fragmentami powieści pt. ”Colas Breugnon” francuskiego pisarza Romain Rolland’a. Autor napisał ją w hołdzie swojej rodzinnej Burgundii, a projekt „Proza miasta” ma także na celu zaprezentowanie tych pisarzy, którzy napisali choć jedną książkę dotyczącą miejsca swojego pochodzenia.
Ponadto, w planach są spotkania z pisarzami m.in. z Wiesławem Myśliwskim, a także z prof. Zbigniewem Białasem z Uniwersytetu Śląskiego, który jest autorem trylogii sosnowieckiej. Trwają rozmowy z wieloma innymi twórcami. Część z nich zostanie zaproszona do debaty na temat tworzenia prawdziwego klimatu miasta – na ile mają na to wpływ sami mieszkańcy, wydarzenia, zabytki, krajobraz i inne elementy.
Projekt uzyskał dofinansowanie z funduszy szwajcarskich. Inne miasta w Polsce także chętnie popularyzują literaturę – np. w Białej Podlaskiej organizowane jest czytanie prozy Józefa Ignacego Kraszewskiego, a w Warszawie i Rzeszowie od kilku lat odbywa się czytanie dzieł Cypriana Kamila Norwida.