Właściciele zabytków z województwa świętokrzyskiego dostaną pieniądze na renowację cennych obiektów. Świętokrzyski Konserwator Zabytków przekaże na ten cel prawie 1 mln 300 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do 50 zabytków, które pilnie wymagają wsparcia konserwatorskiego. Z kolei Urząd Marszałkowski wesprze 10 obiektów kwotą 100 tysięcy złotych.
Pieniądze z obu urzędów otrzyma m.in. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Zostaną one przeznaczone na kolejny etap prac przy rurociągu, który jest częścią jedynej w Europie zachowanej w całości instalacji wielkopiecowej z XIX wieku. Liczący 430 metrów rurociąg, który kiedyś doprowadzał powietrze do pieca i odprowadzał z niego trujące gazy, zachował się w fatalnym stanie. Podtrzymujące go konstrukcje w niektórych miejscach groziły zawaleniem. Muzeum dwukrotnie, bezskutecznie ubiegało się o dotacje na jego remont z Ministerstwa Kultury.
Prace zostały więc podzielone na etapy, które od 2013 roku są finansowo wspierane przez konserwatora. W tym roku oszacowano je na 68 tysięcy złotych – mówi dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski. Do tej pory udało się wymienić najbardziej zniszczone podpory pod obiektem. Dzięki temu, rurociąg nie stanowi już zagrożenia dla zwiedzających i pracowników. Jednak nadal sam rurociąg jest w złym stanie i wymaga konserwacji. W tym roku renowacja będzie dotyczyć wschodniej części obiektu. Prace mogą potrwać jeszcze 3 lata.
Wsparcie konserwatora i marszałka dla zabytkowych obiektów wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Właściciele zabytków mogą liczyć na większe dotacje z pieniędzy unijnych. Do rozdania jest 60 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Jacek Kowalczyk. Na konkurs wpłynęło 78 wniosków na łączną kwotę 400 milionów złotych. Szacunkowo, ok. 80% z nich jest związana z ochroną zabytków.
Trzy świętokrzyskie zabytki otrzymały też w tym roku wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ponad 500 tysięcy złotych. Są to Bazylika Katedralna w Sandomierzu, Kościół Rektoralny w Rytwianach i parafia rzymskokatolicka w Wiślicy.
Województwo świętokrzyskie ma najmniej w Polsce obiektów, wpisanych do rejestru zabytków. Jest ich zaledwie 1654. Dla porównania, w województwie opolskim jest ich ponad 3 tysiące, a na Podkarpaciu – prawie 5 tysięcy.