Nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku trwa 12. Edycja Pikniku Archeologicznego „Rydno”. Podczas imprezy prezentowane jest życie z czasów epoki kamienia. W przygotowanych obozowiskach można zobaczyć m. in. metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni oraz metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych.
Zaprezentowane zostaną też różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczna sztuka, gastronomia i magia.
Dziś piknik potrwa od godziny 10.00 do 17.00. W planie jest m. in. spacer po Rydnie z przewodnikiem, pokazy filmów w Piknikowym Kinie oraz prezentacje przybyłych grup rekonstrukcyjnych.
Piknik Archeologiczny „Rydno” jest inspirowany trwającymi od 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno. Znaleziono tu liczne ślady obecności ludzi z epoki kamienia, głównie paleolitu i mezolitu. Stanowiska osadnicze były skupione wokół kopalni hematytu – barwnika koloru czerwonego. Prawdopodobnie był to drogi i poszukiwany towar, po który przybywało tu wielu przedstawicieli odległych plemion, m. in. ze Słowacji i Węgier, a także z Podlasia i Pienin.
Na obszarze, który ma parę kilometrów kwadratowych, do tej pory odkryto ponad 400 obozowisk z epoki kamienia. Prowadzone tu badania miały kluczowe w skali europejskiej znaczenie dla poznania kultury ludzi żyjących w epoce kamienia. W celu ochrony tego miejsca, w 1986 roku utworzono rezerwat, obejmujący część doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska do Góry Św. Rocha w Wąchocku.