Chrzest Polski i dziedzictwo kultury chrześcijańskiej, to tematy dwudniowej konferencji, którą zorganizowano w Kielcach. Uczestnicy spotkania zwiedzili kielecką katedrę i obejrzeli cenne księgi z Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego, m. in. XVIII-wieczne podręczniki teologii moralnej i XVI-wieczny Antyfonarz Miechowski.
W Polsce, mimo zniszczeń wojennych, zachowało się sporo zabytków związanych z chrześcijaństwem. Przykładem jest cały kompleks Państwa Kościelnego na Wzgórzu Katedralnym w Kielcach i księgi ze skarbca kieleckiej bazyliki – mówi ks. dr Andrzej Kwaśniewski. Najstarszym woluminem jest Antyfonarz Kielecki z 1372 roku. Mimo swej nazwy, zawiera on śpiewy i modlitwy z diecezji krakowskiej. Kielce posługiwały się tymi samymi tekstami, ponieważ do XIX wieku należały do właśnie diecezji krakowskiej.
W konferencji uczestniczyła m. in. grupa uczniów z gimnazjum im. Jana Pawła II w Sobkowie. Dyrektor szkoły- Stanisław Osowski uważa, że może to rozwinąć ich zainteresowania. Młodzi ludzie pasjonują się historią, a teraz mogli poszerzyć swoją wiedzę i zobaczyć, jak wygląda konferencja naukowa.
W środę, wykłady będą się odbywać w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego w Kielcach. Spotkania są otwarte i mogą w nich bezpłatnie uczestniczyć wszyscy chętni. Konferencja „Chrzest i jego dziedzictwo” jest dedykowana zmarłemu ks. prof. Danielowi Olszewskiemu, który był wybitnym badaczem polskiej kultury religijnej.