650 przedsiębiorców ubiega się o unijne pieniądze na rozwój działalności w regionie świętokrzyskim. Jedna firma może otrzymać nawet 200 tysięcy euro. Chętnych jest prawie dwa razy więcej, niż w poprzednim okresie programowania.
Dominujące branże to medycyna i stomatologia, IT oraz produkcja metalowa. Wśród wnioskodawców są zarówno firmy z województwa świętokrzyskiego, jak i przedsiębiorcy z innych regionów – informuje wicedyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Kielcach Stanisław Piskorek. Ponad 30 wniosków wpłynęło z województwa mazowieckiego. Są także projekty m. in. z województw małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i lubelskiego. Przedsiębiorcy chcą tu założyć oddziały swoich firm, co może znacznie wpłynąć na rozwój regionu i zwiększenie liczby miejsc pracy – uważa Stanisław Piskorek.
Inwestorzy mogą się ubiegać o pieniądze na nowe, innowacyjne produkty lub usługi oraz kolejne miejsca pracy. O dotację ubiega się m. in. rodzinna firma Tawol z Chęcin, która zatrudnia 40 osób. Firma już dwukrotnie korzystała z unijnego wsparcia. Udało się dzięki temu rozwinąć produkcję nietypowych elementów ze stali, które są eksportowane m. in. do Niemiec i Francji. Teraz przedsiębiorstwo ubiega się o 800 tysięcy złotych na innowacyjną produkcję elementów stalowych, we współpracy z Politechniką Świętokrzyską – mówi współwłaściciel Marcel Bajek. Będzie to nowoczesna produkcja, która do tej pory nie była stosowana w Polsce. Firma zatrudni dodatkowe 4 osoby.
Po raz pierwszy o unijne pieniądze ubiega się działająca w Kieleckim Parku Technologicznym firma ActivTek. Od 2010 roku wdraża nowoczesną technologię uzdatniania powietrza w klimatyzacji i wentylacji, np. w szpitalach i przedszkolach. Badania wykazały, że w jednym z kieleckich przedszkoli po zastosowaniu tej technologii znacznie spadła zachorowalność dzieci. Kolejny projekt za 400 tysięcy złotych to linie do produkcji powłoki fotokatalitycznej. Jej zastosowanie ma pomóc w utrzymaniu w czystości dachów z blachy – mówi prezes firmy Marcin Malicki. Specjalna farba w połączeniu ze światłem słonecznym ma niszczyć osadzające się pleśni czy grzyby. Jest to obecnie jedyna taka technologia na rynku – dodaje Marcin Malicki.
W sumie przedsiębiorcy złożyli wnioski na sumę 380 milionów złotych dotacji w ramach RPO województwa świętokrzyskiego. Do rozdania jest zaledwie 80 milionów złotych. Wyniki konkursu będą znane w październiku. Poprzednie wnioski o dotacje przedsiębiorcy mogli składać w latach 2007-2013. W ramach 5 konkursów rozdano wówczas 480 milionów złotych.