Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z pomysłu, by przy każdy szpitalnym oddziale ratunkowym było oświetlone lądowisko dla helikopterów. Decyzja ma zapaść w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
Jak informuje wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, wymóg taki ministerstwo postawiło szpitalom kilkanaście lat temu. Ostatecznym terminem dla budowy lądowisk był koniec grudnia tego roku. Szpitalom za brak miejsca dla śmigłowców groziło nie przedłużenie kontraktu na prowadzenie SOR-u. Jak się okazuje w tym czasie wiele lecznic wybudowało lądowiska i być może ich sieć jest wystarczająca mówi Marek Tombarkiewicz.
Z przeprowadzonej analizy wynika, że obecnie w Polsce na 220 SOR-ów, 154 posiada już lądowiska, a kolejne 37 szpitali ubiega się o wsparcie resortu na ich budowę. Gdyby te inwestycje udało się zrealizować sieć miejsc, gdzie w razie potrzeby helikopter mógłby wylądować po zmroku byłaby wystarczająca.
Z odejścia od wymogu budowy lądowisk przy szpitalnych oddziałach ratunkowych zadowolony jest dyrektor szpitala w Końskich Wojciech Przybylski. Jego zdaniem, w naszym regionie ich istnienie jest zasadne tylko w niektórych przypadkach. Dotyczy to lecznic, których oferta medyczna jest bardzo rozbudowana i pacjenci z różnymi problemami mogą liczyć na skuteczną pomoc. W województwie to 4 lub 5 placówek. Obligatoryjna budowa lądowisk przy każdym szpitalu jest według niego wyrzucaniem pieniędzy.
Podobnego zdania jest dyrektor szpitala w Jędrzejowie, Jarosław Wójcicki. Jak mówi, jest to bardzo kosztowna inwestycja, a w przypadku Jędrzejowa przez ostatnie 8 lat helikopter w nocy musiał lądować tylko dwa razy. Wówczas pożyczono ze straży pożarnej i pogotowia sprzęt oświetlający.
Oświetlonego lądowiska dla helikopterów nie posiada także Szpital Powiatowy w Skarżysku – Kamiennej. Lecznica jest dopiero na etapie tworzenia dokumentacji. Dyrektor skarżyskiego szpitala, Leszek Lepiarz w rozmowie z Radiem Kielce przyznał, że gdyby faktycznie Ministerstwo Zdrowia ostatecznie wycofało się z pomysłu, by przy każdy szpitalnym oddziale ratunkowym było oświetlone lądowisko dla helikopterów, to decyzja jego budowy w Skarżysku – Kamiennej uzależniona byłaby od tego, czy szpital dostanie dofinansowanie z resortu.
W sumie w województwie świętokrzyskim przy sześciu szpitalnych oddziałach ratunkowych nie ma oświetlonych lądowisk . Taka sytuacja jest w Jędrzejowie i Skarżysku – Kamiennej, Busku – Zdroju, Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim i Włoszczowie.