Grupa naukowców i pasjonatów, działająca w Fundacji Świętokrzyskiej „Góry Historii” stworzyła portal internetowy, poświęcony Górom Świętokrzyskim. Strona powstała pod patronatem Narodowego Centrum Kultury.
Można na niej znaleźć artykuły popularnonaukowe oraz archiwalne i współczesne zdjęcia i filmy. Są także informacje o ludziach, związanych z Górami Świętokrzyskimi, a także o miejscowościach, przyrodzie, zabytkach oraz ciekawych wydarzeniach – mówi pochodzący z okolic Bodzentyna historyk i współtwórca portalu goryhistorii.pl Wojciech Kalwat. Przykładem są fragmenty pamiętnika Franciszka Kostrzewskiego z 1891 roku, opisujące przygody artystów, których na Świętym Krzyżu uznano za zbójców. Są także ciekawostki na temat stroju mieszkańców Bodzentyna i informacje o „Kazaniach Świętokrzyskich” oraz o przebiegu powstania styczniowego w rejonie Łysogór.
Portal poświęcony Górom Świętokrzyskim został uruchomiony dzisiaj. Na razie zawiera głównie archiwalia z XIX wieku, ale będzie się ciągle rozwijał. Przy jego tworzeniu fundacja współpracuje z naukowcami z kieleckich uczelni i Polskiej Akademii Nauk oraz z wieloma instytucjami. Są wśród nich np. Archiwa Państwowe i Muzeum Narodowe w Kielcach. Do współpracy są też zaproszeni wszyscy internauci – dodaje Wojciech Kalwat. Ma to być otwarty portal, gdzie każdy będzie mógł publikować posiadane zdjęcia lub informacje związane z regionem. Organizatorzy liczą na to, że mieszkańcy i sympatycy Gór Świętokrzyskich będą chętnie korzystać z tej możliwości. Organizatorzy już otrzymują pierwsze materiały. Na przykład mieszkaniec Bodzentyna przesłał 120 zdjęć z letniego dnia 1986 roku. Fotografie przedstawiają targ koni w Bodzentynie.
Fundacja Świętokrzyska Góry Historii powstała w 2015 roku. Jej celem jest m.in. utworzenie placówki muzealnej pod roboczą nazwą Świętokrzyskie Muzeum Niepodległości, a także przygotowanie ekspozycji, ukazującej bogatą historię Gór Świętokrzyskich, ze szczególnym uwzględnieniem powstań narodowych i działalności partyzanckiej. Fundacja przygotowała też wystawę dotyczącą 660-lecia Bodzentyna, którą można oglądać przed Dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach.