W kościele świętego Józefa Robotnika w Kielcach odbyła się sesja naukowa poświęcona 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zdaniem księdza Waldemara Graczyka, kierującego katedrą historii średniowiecznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Chrzest Polski ma ogromne znaczenie również dla osób żyjących współcześnie. Nie tylko jako wydarzenie historyczne, ale też duchowe.
– Biblia, Dekalog, kultura chrześcijańska to są te czynniki, które stały u podstaw budowania naszej tożsamości i naszej państwowości przed 1050 laty – mówił ksiądz profesor Waldemar Graczyk.
Młodzi ludzie, którzy słuchali wykładów o początkach Państwa Polskiego, nie ukrywali, że temat ich bardzo zaciekawił. Znajomość przeszłości naszego kraju jest potrzebna, by rozwijać tożsamość narodową.
Wykłady przygotowali historycy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz pedagodzy z V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach.
O początkach chrześcijaństwa można będzie także usłyszeć dzisiaj w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Prof. Andrzej Buko z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wygłosi wykład pt. ‘Poganie i chrześcijanie. O problemach interpretacji odkryć archeologicznych związanych z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18. Organizuje je Towarzystwo Naukowe Sandomierskie wraz z Urzędem Miasta. Wydarzenie jest częścią obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski .