Ośmioro skazanych z Aresztu Śledczego w Kielcach weźmie udział w projekcie „Teatr mama tata i ja”. Co miesiąc, od kwietnia do grudnia, 4 matki i 4 ojców będzie się spotykać ze swoimi dziećmi i rodzinami poza murami aresztu, w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”.
W planach są warsztaty aktorskie, plastyczne, gry integracyjne i oglądanie spektakli. Jednak głównym celem spotkań będzie stworzenie szansy na odbudowanie relacji z dziećmi – mówi wicedyrektor „Kubusia” Joanna Kowalska. Zdarza się, że dla niektórych dzieci te trzy godziny miesięcznie to jedyna okazja do spotkanie z matką. Warsztaty są więc tak zaplanowane, żeby był czas na indywidualną rozmowę i bliskość z rodzicem.
Programem interesuje się coraz więcej osadzonych. Mogą w nim wziąć udział pod warunkiem, że nie są pozbawieni praw rodzicielskich i odbywają karę w zakładzie półotwartym. Przed przyjęciem do programu, wychowawcy oceniają też autentyczność relacji więźniów z ich dziećmi. Na wielu przykładach widać, że osadzonym kobietom jest trudniej utrzymać dobrą relację z dzieckiem – przyznaje wicedyrektor Aresztu Śledczego w Kielcach ppłk Renata Kosakiewicz. W przypadku mężczyzn, matki ich dzieci zwykle nie są zdemoralizowane i nie miały konfliktów z prawem. Dbają o rodzinę i utrzymują kontakt dziecka z ojcem. Tymczasem mężowie bądź partnerzy osadzonych kobiet zwykle także mają problemy z prawem lub uzależnieniami. Często nie zależy im na przywożeniu dziecka na widzenia do matki, choć zwykle to kobieta miała większą więź z dziećmi.
W tym roku rodziny niektórych osadzonych otrzymają zwrot kosztów dojazdu na zajęcia. Pomoc oferuje Areszt Śledczy i Caritas Diecezji Kieleckiej – mówi rzecznik aresztu kpt. Michał Głowacki. Okazuje się, że niektóre rodziny są tak ubogie, że nie stać ich na opłacenie raz w miesiącu biletów do Kielc dla kilku osób. Dojazd z różnych części województwa w kilku przypadkach był poważną barierą, która uniemożliwiłaby osadzonym udział w projekcie.
Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Teatr mama tata i ja” odbędzie się w najbliższą niedzielę. Uczestnicy poznają siedzibę teatru i obejrzą spektakl. W projekt zaangażowało się też kilkunastu członków Związku Polskich Artystów Fotografików w Kielcach. Podczas wszystkich zajęć będą oni wykonywać zdjęcia z uwzględnieniem anonimowości skazanych. Fotografie zostaną zaprezentowane w listopadzie w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Projekt „Teatr mama tata i ja” odbywa się po raz drugi. Został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 26 tysięcy złotych.