15 kolejnych mieszkańców gminy Kije zostanie upamiętnionych na specjalnych tablicach za udział w walkach podczas II wojny światowej. Realizacja projektu rozpoczęła się trzy lata temu. Początkowo dotyczył on dziejów oświaty w gminie i związanych z nią osób. Potem zbiór zaczęto poszerzać o bohaterów wojennych, m. in. uczestników partyzanckiego starcia pod Umianowicami.
Do tej pory upamiętniono 32 osoby, które walczyły na wszystkich frontach II wojny światowej. – Rodziny zgłaszają nazwiska swoich bliskich wraz z krótką informacją, dotyczącą ich działalności. Dzięki temu udaje się zachować wspomnienia o ważnych mieszkańcach gminy i poznać wiele ciekawych historii – mówi wójt gminy Kije Krzysztof Słonina. Są to m. in. wspomnienia o żołnierzach, którzy walczyli pod Monte Cassino. 4 mieszkańców z gminy Kije zginęło w tych walkach. Pojawiły się też informacje o żołnierzach, którzy walczyli na Westerplatte oraz brali udział w Bitwie o Anglię.
Podczas zbierania materiałów okazało się też, że w jednej z miejscowości na terenie gminy Kije, która liczy około 100 mieszkańców jest aż 6 osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odznaczenie jest przyznawane osobom, które ratowały Żydów. Przyznaje je Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie. W ubiegłym roku w gminie Kije zmarł jeden z takich bohaterów, którego nazwisko również zostało upamiętnione na tablicy – dodaje Krzysztof Słonina. Córka odznaczonego wspominała, że konspiracja w ukrywaniu Żydów była tak ogromna, że nie wszystkie z sześciu rodzin, które pomagały Żydom w tej małej miejscowości, wiedziały wzajemnie o swoim działaniu.
Tablice upamiętniające gminnych bohaterów znajdują się w starej części cmentarza w Kijach. Kolejne nazwiska zostaną odsłonięte 3 maja. W planach jest dalsze poszerzanie listy.