Jubileuszowe 50. Dymarki Świętokrzyskie zostaną oficjalnie zainaugurowane 6 sierpnia. Tego dnia odbędzie się rajd dymarkowy dla samorządowców oraz biegi górskie, w których może wziąć udział około 500 uczestników – zapowiada dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi Piotr Sepioło. W planach są: Bieg Emeryka, Dycha Hutnika i Półmaraton Gór Świętokrzyskich z Witosławic do Nowej Słupi.
Zaplanowano także rajd nordic walking. Piotr Sepioło dodaje, że wszystkie trasy przebiegają przez tereny z pięknymi widokami. Organizatorzy już przyjmują pierwsze zgłoszenia, które spływają z całej Polski.
Także od 6 sierpnia, przez cały czas trwania Dymarek Świętokrzyskich w Nowej Słupi będzie się odbywał plener malarski i rzeźbiarski. Artyści będą pracować tuż obok Centrum Kulturowo-Archeologicznego – dodaje Piotr Sepioło. Dzięki temu turyści przez ponad tydzień będą mogli obserwować prace twórców z regionu świętokrzyskiego oraz przyjezdnych malarzy i rzeźbiarzy.
Główne wydarzenia w ramach 50. Dymarek Świętokrzyskich odbędą się między 13, a 15 sierpnia. W planach są prezentacje archeologiczne, przygotowane przez prawie 200 rekonstruktorów z całej Europy. Odbędą się też koncerty Margaret i Maryli Rodowicz – dodaje Piotr Sepioło. – Na drugiej scenie po raz trzeci będzie się odbywał Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej. W tym roku artyści otrzymają odrębną scenę, by jak najlepiej zaprezentować turystom kwintesencję ludowej kultury świętokrzyskiej. Być może uda się też przygotować spektakl z udziałem zespołów muzyki etnicznej, nawiązujący do starożytnych tradycji regionu świętokrzyskiego.
50. Dymarkom Świętokrzyskim będzie też towarzyszyła dwudniowa konferencja skierowana głównie do osób z branży turystycznej. Przedstawiciele biur podróży poznają historię Dymarek, ciekawostki związane z Górami Świętokrzyskimi i Nową Słupią z okazji 750-lecia istnienia tej miejscowości. Wydarzenie ma pomóc wypromować region. Według szacunków organizatorów, 50. Dymarki Świętokrzyskie będą kosztować ok. 650 tysięcy złotych. Wydarzenie otrzyma wsparcie m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego i Starostwa Powiatowego w Kielcach.