Spotkanie przybliżające historię i znaczenie Chrztu Polski odbyło się w Sandomierzu. Jednym z tematów, poruszanych przez gości wydarzenia były hipotezy, dotyczące miejsca, w którym książę Mieszko I przyjął chrzest.
Profesor Lidia Korczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego stwierdziła, że Gniezno jest najmniej prawdopodobną lokalizacją, ponieważ nie było tam wówczas żadnego zaplecza do zorganizowania uroczystości. Historycy wskazują na Ostrów Tumski w Poznaniu i pobliski Ostrów Lednicki. W obu tych miejscach odnaleziono misy chrzcielne, ponadto potwierdzono istnienie najstarszych kaplic przypałacowych oraz kościołów.
Edyta Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach mówiła o tym, w jaki sposób komunistyczne władze usiłowały odciągnąć uwagę od rocznicy tysiąclecia Chrztu Polski. W całym kraju obchody miały wówczas charakter dwutorowy. Kościół organizował uroczystości millenijne, zwracając uwagę na wartości religijne, moralne i etyczne, natomiast władze państwowe, w tym samym czasie proponowały wydarzenia konkurencyjne, które miały odciągnąć ludzi od Kościoła. Jako przykład, Edyta Krężołek podała Sandomierz, gdzie 3 lipca 1966 roku odbywały się jedne z najważniejszych uroczystości kościelnych, a tego samego dnia fetowano wyścig kolarski im. płk Skopenki.
Najbardziej jaskrawym przykładem zakłócenia obchodów było zablokowanie peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po parafiach Polski.