W nadchodzącym roku szkolnym konkursy humanistyczne dla szkół podstawowych i gimnazjów w regionie świętokrzyskim będą związane m.in. z tematyką chrztu Polski. W związku z tym, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli organizuje cykl konferencji dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Przewidziane są także spotkania dla uczniów w Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Narodowym w Kielcach.
Podczas przygotowań do konkursu, młodzież ma poznać cenne zabytki w województwie świętokrzyskim – informuje Aleksandra Kuc-Potocka ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Cztery lata temu w teście pojawiły się np. pytania związane z tzw. płytą wiślicką. Tym razem uczniowie mogą się spodziewać m.in. pytań dotyczących obrazów „Śluby lwowskie króla Jana Kazimierza” i „Chrzest Polski”. Dzieła będące kopiami obrazów Jana Matejki znajdują się w Bazylice Katedralnej w Kielcach.
Wiślica jest związana z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich, ale nie była miejscem chrztu Polski – mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach ks. Paweł Tkaczyk. Niektórzy na podstawie Żywotu Św. Metodego uważają, że książę Wiślan przyjął chrzest około 880 roku. Jednak zawarte tam zapisy są niejednoznaczne. Poza tym nie można mówić o tym, że wówczas istniało państwo polskie.
Pierwsza krótka wzmianka o chrzcie Polski znajduje się w Roczniku kapituły krakowskiej z XIII wieku. Jest to odpis notatki z Rocznika dawnego. Opinie naukowców co do miejsca chrztu Polski są niejednoznaczne. Niektórzy uważają, że odbył się on w Ostrowie Tumskim w Poznaniu, a inni twierdzą, że było to Gniezno lub Ostrów Lednicki.