W Kielcach brakuje wolontariuszy, którzy chcieliby pracować w hospicjum domowym. Szkolenia dla osób chcących pomagać terminalnie chorym organizuje m.in. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Jak informuje terapeuta z ŚCO Paweł Grzybek, rocznie na szkolenie zgłasza się od 30 do 50 kandydatów, natomiast kończy je zaledwie jedna lub dwie osoby. Te decydują się na pracę w hospicjum.
Paweł Grzybek przyznaje, że wolontariusz, który opiekuje się osobami terminalnie chorymi musi być odporny psychicznie, ale z drugiej strony wrażliwy na potrzeby osób chorych i cierpiących.
Dodaje jednak, że wolontariat nie koniecznie musi oznaczać bezpośredniej pracy z chorymi. Czasami można wspomagać ich rodziny lub pomagać w hospicjum w inny sposób wykorzystując własne umiejętności i doświadczenie zawodowe.
Szkolenie dla osób, które chciałyby zostać wolontariuszem w hospicjum odbędzie się 16 kwietnia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
O wolontariacie dyskutowali dziś specjaliści podczas debaty społecznej „Odkryj super moc wolontariatu”, która odbyła się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.