W Instytucie Designu w Kielcach opracowywane są zasady przyznawania znaku jakości dla projektantów graficznych. Inicjatywa ma pomóc w uporządkowaniu usług projektantów i określaniu jakości ich pracy.
Pomysłodawczyni projektu Judyta Marczewska wyjaśnia, że na razie nie ma żadnych certyfikatów, które porządkowałyby pracę grafików. Tymczasem na rynku usług pojawia się wiele osób, które nie mają odpowiednich kwalifikacji i niezbędnego doświadczenia. Branżowy znak o roboczym tytule „Q of graphic design” ma być pomocą zarówno dla projektantów, jak i klientów. Jego otrzymanie ma gwarantować dobrą jakość usług.
W ramach projektu „Status Grafik” ma także powstać internetowa baza, w której klienci będą mogli znaleźć wykaz certyfikowanych projektantów graficznych. Aktualnie nawet uznani specjaliści zdobywają klientów głównie tzw. pocztą pantoflową.
Wspólna baza i znak jakości mogłyby pomóc w zdobywaniu ciekawych zleceń. Cerytfikat byłby przyznawany bezpłatnie przez Instytut Designu we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, Urzędem Patentowym i Centrum Certyfikacji Jakości – dodaje Judyta Marczewska.
Na razie opracowywane są zasady przyznawania znaku. Podstawą do jego uzyskania prawdopodobnie będzie portfolio projektanta. W przypadku młodych, początkujących twórców, zasady zostaną wypracowane wspólnie z instytucjami, które mają doświadczenie w przyznawaniu tego typu certyfikatów.
W ramach projektu powstanie też film z opiniami uznanych projektantów graficznych, Na początku lipca na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się ogólnopolska wystawa znaków graficznych. Wydarzeniu będzie towarzyszyła debata na temat projektu „Status Grafik”, którego elementem jest stworzenie branżowego znaku jakości.