Zaproponowane przez sejmową Komisję Rolnictwa modyfikacje projektu ustawy w sprawie obrotu ziemią mogą dobrze służyć interesowi rolników i uwzględniają część postulatów przedstawianych przez środowisko wiejskie – takie stanowisko przyjął obradujący dziś w Kielcach Zarząd Wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego.
W trakcie jego obrad podsumowano środową akcję protestacyjną, w której przed Sejmem uczestniczyło około 500 świętokrzyskich rolników. – Z satysfakcją możemy stwierdzić, że komisja uwzględniła wiele naszych postulatów, dotyczących m.in. zasad dziedziczenia ziemi, możliwości kupowania działek siedliskowych przez osoby nie mieszkające na terenie danej gminy czy też możliwość wycofania się rolnika z transakcji, gdy Agencja Nieruchomości Rolnych będzie chciała skorzystać z prawa pierwokupu – powiedział szef wojewódzkich struktur PSL Adam Jarubas.
Zasiadający w Komisji Rolnictwa poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek nie chce wiązać wprowadzonych zmian z protestem rolniczym. – To efekt szerokich konsultacji społecznych i spotkań z wieloma przedstawicielami środowisk rolniczych. Wsłuchujemy się w te głosy i staramy przygotować rozwiązania chroniące polskich rolników przed spekulowaniem ziemią – powiedział Marek Kwitek.
Drugie czytanie projektu ustawy o obrocie ziemią odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jeśli większość zaakceptuje poprawki przyjęte w czwartek przez Komisję Rolnictwa Agencja Nieruchomości Rolnych nie będzie ingerowała w sprzedaż ziemi do 2 hektarów, rolnicy, którzy uprawiają do 50 hektarów będą mogli być jednocześnie ubezpieczeni w ZUS; do 15 lat podniesiony także zostanie zakaz sprzedaży ziemi zakupionej od Skarbu Państwa.
Nowe przepisy mają zabezpieczać przed spekulacyjnym obrotem ziemią, po tym, gdy 1 maja zakończy się moratorium na zakup ziemi przez cudzoziemców, przewidziane w traktacie akcesyjnym Polski do Unii Europejskiej.