Geopark Kielce chce udostępnić turystom największe i najatrakcyjniejsze wyrobisko w rezerwacie geologicznym na Wietrzni. Do tej pory nie było to możliwe, ponieważ ta część terenu nie należała do miasta. Starania o jej przejęcie trwały kilkadziesiąt lat. W końcu gmina doszła do porozumienia z właścicielami.
Za 16 hektarów – między innymi ogródki działkowe przy ulicy Wrzosowej i fragment rezerwatu Wietrznia, oddała działki przy ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Jak mówi Andrzej Płonka, kierownik działu rewitalizacji obszarów poprzemysłowych i zamówień publicznych w Geoparku Kielce, umożliwi to zabezpieczenie wyrobiska i stworzenie ścieżek turystycznych.
Geopark chce zdobyć pieniądze na stworzenie ścieżek turystycznych i zabezpieczenie wyrobiska z funduszy unijnych. Andrzej Płonka tłumaczy, że inwestycja na Wietrzni jest tylko niewielkim fragmentem opiewającego na ponad 10 milionów złotych wniosku o dofinansowanie, który planuje złożyć instytucja.
Wietrznia to jeden z najpiękniejszych w regionie rezerwatów geologicznych. Od 1893 roku wydobywano tam wapienie i dolomity. W 1974 roku zaprzestano eksploatacji, a pozostałością po działalności górniczej są trzy połączone ze sobą kilkupoziomowe wyrobiska.