W Studiu Politycznym Radia Kielce politycy komentowali opinię Komisji Weneckiej. W studiu gościliśmy posła PiS Dominika Tarczyńskiego, eurodeputowanego PO Bogdana Wentę, eurodeputowanego PSL Czesława Siekierskiego, wiceprzewodniczącego SLD Andrzeja Szejnę, Marcina Bugajskiego z Kukiz’15 i Michała Brauna z .Nowoczesnej. Z politykami rozmawiał Bartłomiej Zapała
Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, na wniosek polskiego rządu wydała opinię w sprawie grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Uznała, że „osłabianie efektywności tej instytucji podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” w Polsce. Jak napisano: „obie – poprzednia i obecna – większość parlamentarna w Polsce dopuściły się działań niekonstytucyjnych”. Opinię Komisji Weneckiej komentowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.
Poseł PiS Dominik Tarczyński przypomniał, że wcześniej Rada Europy, czyli 48 państw odrzuciło wniosek o pilną debatę dotyczącą Polski. Uznano bowiem, że nie ma podstaw do takiej dyskusji. Komisja Wenecka, o wiele mniejsza grupa wydała natomiast opinię, która czasami jest uwzględniana, czasami nie – podkreślił poseł.
Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Bogdan Wenta zwraca uwagę, że opinia komisji będzie różnie interpretowana przez poszczególne partie. Jego zdaniem, istotne jest to, że wydali ją nie politycy, ale eksperci i fachowcy.
Także Czesław Siekierski eurodeputowany PSL podkreśla, że opinia komisji jest ważna, bo zapoznają się z nią inne państwa, na przykład Stany Zjednoczone. Wpłynie ona na postrzeganie Polski, ale każdy – jak powiedział – wybierze z niej to, co dla niego wygodne. – PiS zwraca uwagę na te elementy, które podważają zasadność tej opinii, druga strona podkreśla coś zupełnie innego – stwierdził europoseł.
Marcin Bugajski z Ruchu Kukiz’15 podkreśla, że dyskusja wokół Trybunału Konstytucyjnego jest sporem politycznym, co wykorzystuje opozycja.
Michał Braun z .Nowoczesnej mówi, że opinia komisji jest istotna, ponieważ będzie prezentowana na wielu spotkaniach i konferencjach. – W ubiegłym roku brałem udział w światowym spotkaniu organizacji demokratycznych w RPA. Podawano tam przykład Wegier, jako kraju zagrożonego, ponieważ na temat tego kraju wypowiadała się Komisja Wenecka – powiedział przedstawiciel Nowoczesnej.
Wiceprzewodniczący SLD Andrzej Szejna podkreślił, że Trybunał Konstytucyjny jest filarem demokracji. – Bez tej instytucji nasze prawa obywatelskie mogą być bezkarnie łamane przez każdą władzę – powiedział polityk.
Premier Beata Szydło postanowiła przekazać opinię Komisji Weneckiej Rady Europy oraz uwagi strony polskiej w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym do Sejmu. Rzecznik rządu Rafał Bochenek podkreślił, że rozwiązanie sporu wokół sądu konstytucyjnego wymaga współpracy wszystkich klubów parlamentarnych. Dodał, że parlamentarzyści powinni podjąć wspólną pracę nad wyjściem z politycznego sporu.