Około 50 wniosków z województwa świętokrzyskiego nie otrzymało w tym roku dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są wśród nich m. in. Dymarki Świętokrzyskie, a także organizowane przez Kieleckie Centrum Kultury festiwale: Form Dokumentalnych Nurt, Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi oraz Targi Kielce Jazz Festival.
W projektach nie wykazano błędów formalnych. Dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Magdalena Kusztal informuje, że instytucja złożyła już odwołanie od decyzji ministerstwa. I ma nadzieję że pismo zostanie pozytywnie rozpatrzone. Magdalena Kusztal dodaje, że mimo braku dotacji, festiwale na pewno się odbędą.
Ministerstwo Kultury nie wsparło też kilku wniosków Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi, które były związane z Dymarkami. W tym roku organizatorzy planowali przygotować wiele wydarzeń towarzyszących imprezie. Wśród nich Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej oraz musical nawiązujący do starożytnej muzyki etnicznej regionu – mówi dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Piotr Sepioło.
Dymarki Świętokrzyskie nie otrzymały też wsparcia z Ministerstwa Sportu i Turystyki na organizację wydarzenia. Jednym z wnioskodawców była Regionalna Organizacja Turystyczna. Jej prezes Jacek Kowalczyk przyznaje, że to niezrozumiała decyzja. Jest to wiodąca impreza, która przyciąga w Góry Świętokrzyskie wielu turystów.
Wsparcie Ministerstwa Kultury otrzymał z kolei m. in. Festiwal imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Pieniądze w ramach ochrony zabytków otrzyma też Klasztor Franciszkanów w Chęcinach i parafia w Wiślicy, która będzie kontynuować prace konserwatorskie przy XV-wiecznym Domu Długosza. Z kolei Muzeum Okręgowe w Sandomierzu dostanie pieniądze na utworzenie pracowni konserwatorskiej.