Ponad 240 prac gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego wpłynęło na konkurs „Żołnierze Wyklęci – pamięci zapomnianym bohaterom naszego regionu”. Konkurs po raz czwarty zorganizowały Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz III LO imienia Cypriana Kamila Norwida.
Po liczbie zgłoszeń widać, że spełnia on swoją rolę – mówi dyrektor liceum Rafał Nowak. Cztery lata temu w konkursie wzięło udział około 40 osób. W tym roku było ich ponad 200, co wskazuje na to, że wśród młodzieży upowszechniła się nie tylko idea konkursu, ate też wiedza o Żołnierzach Wyklętych i wydarzeniach, które miały miejsce tuż po II wojnie światowej.
– Młodzież czerpie informacje nie tylko z książek, ale także ze spotkań z ostatnimi żyjącymi działaczami podziemia niepodległościowego i z własnych rodzin – dodaje Rafał Nowak.
Zadaniem gimnazjalistów było wykonanie kartki, promującej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wielu uczniów przywoływało najbardziej znane wizerunki, np. Antoniego Hedy „Szarego”.
Z kolei uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli zaprojektować pomnik, poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Pierwsze miejsce zajął Michał Mirosławski z VI LO w Kielcach, który należy do Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”. Laureat przyznaje, że od dawna interesuje się historią. Pracując nad projektem, inspirował się słowami piosenki „Bo przysięgali na Orła i na Krzyż”. Zaprojektowany przez niego pomnik zawiera schody w dół, na wzór schodów prowadzących do więziennych karcerów. Takimi schodami żołnierze często odbywali swoją ostatnią drogę, przed strzałem w tył głowy.
Organizatorzy konkursu przyznali łącznie 8 nagród i 5 wyróżnień.