26.02.2016 Kielce. Rzecznik prasowy wojewody Diana Głownia, naczelnik IPN Dorota Koczwańska-Kalita, wojewoda Agata Wojtyszek i Katarzyna Telka, wydział Kultury i Sportu UM podczas konferencji na temat obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. / Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaapelowały do mieszkańców województwa o aktywny udział w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypada on we wtorek 1 marca, ale pierwsze uroczystości zaplanowano w Kielcach już na niedzielę.
Cykl obchodów organizowany jest przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki i delegaturę IPN przy współpracy marszałka województwa i prezydenta Kielc. W poprzednich latach w gronie organizatorów znajdował się także starosta kielecki. Fakt, że tym razem go zabrakło wzbudził sprzeciw starosty Michała Godowskiego. „To bardzo młode święto i powinno się raczej zachęcać samorządy do włączania się w jego obchody, tymczasem mam wrażenie, że zostaliśmy z niego wyproszeni” – powiedział starosta Michał Godowski.
Wojewoda Agata Wojtyszek odrzuca zarzuty o polityczne motywy pominięcia starostwa. Jak powiedziała delegacja wyznaczona do składania wieńca będzie reprezentować wszystkich mieszkańców województwa. „W jej skład wejdą prezydent Kielc, marszałek województwa świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyski i naczelnik IPN, trudno więc mówić o pomijaniu samorządów” – powiedziała. Agata Wojtyszek dodała, ze obchody w Kielcach mają ogólnowojewódzki charakter, a na terenie każdego z powiatów czy gmin mogą odbywać się lokalne uroczystości.
Naczelnik kieleckiej delegatury IPN dr Dorota Koczwańska-Kalita przyznała, że region świętokrzyski był w istotny sposób dotknięty represjami wobec podziemia niepodległościowego, choć pełna skala represji nie jest jeszcze znana.
Naczelnik IPN wyraziła nadzieję, że na cmentarzu na Piaskach powstanie miejsce upamiętniające śmierć żołnierzy wyklętych z Kielecczyzny.
Szczegółowy program wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych
26.02.2016 Kielce. Rzecznik prasowy wojewody Diana Głownia, naczelnik IPN Dorota Koczwańska-Kalita, wojewoda Agata Wojtyszek i Katarzyna Telka, wydział Kultury i Sportu UM podczas konferencji na temat obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. / Jarosław Kubalski / Radio Kielce
26.02.2016 Kielce. Rzecznik prasowy wojewody Diana Głownia, naczelnik IPN Dorota Koczwańska-Kalita, wojewoda Agata Wojtyszek i Katarzyna Telka, wydział Kultury i Sportu UM podczas konferencji na temat obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. / Jarosław Kubalski / Radio Kielce
26.02.2016 Kielce. Naczelnik IPN Dorota Koczwańska-Kalita podczas konferencji na temat obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. / Jarosław Kubalski / Radio Kielce
26.02.2016 Kielce. Rzecznik prasowy wojewody Diana Głownia, naczelnik IPN Dorota Koczwańska-Kalita, wojewoda Agata Wojtyszek i Katarzyna Telka, wydział Kultury i Sportu UM podczas konferencji na temat obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. / Jarosław Kubalski / Radio Kielce
26.02.2016 Kielce. Rzecznik prasowy wojewody Diana Głownia, naczelnik IPN Dorota Koczwańska-Kalita i wojewoda Agata Wojtyszek podczas konferencji na temat obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. / Jarosław Kubalski / Radio Kielce
26.02.2016 Kielce. Rzecznik prasowy wojewody Diana Głownia, naczelnik IPN Dorota Koczwańska-Kalita i wojewoda Agata Wojtyszek podczas konferencji na temat obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. / Jarosław Kubalski / Radio Kielce
26.02.2016 Kielce. Rzecznik prasowy wojewody Diana Głownia, naczelnik IPN Dorota Koczwańska-Kalita, wojewoda Agata Wojtyszek i Katarzyna Telka, wydział Kultury i Sportu UM podczas konferencji na temat obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. / Jarosław Kubalski / Radio Kielce
26.02.2016 Kielce. Rzecznik prasowy wojewody Diana Głownia podczas konferencji na temat obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. / Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności. Rozumiem