Pracodawcy nie będą mogli w nieskończoność zatrudniać na umowy na czas określony. W poniedziałek weszły w życie zmiany w Kodeksie Pracy, które ograniczają możliwość czasowego zatrudnienia do trzech umów na maksymalnie 33 miesiące. Dotychczas umowy terminowe nie były limitowane i w praktyce mogły trwać nawet 10 lat.
Rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach -Barbara Kaszycka przypomina, że prawo umożliwiało zawieranie 2 umów na czas określony bo trzecia automatycznie była zawierana na stałe. Jednak wystarczył miesiąc przerwy między nimi i wszystko liczono od nowa. Obecna nowelizacja jednoznacznie mówi że czas zatrudnienia u danego pracodawcy jest sumowany bez względu na przerwy.
Oznacza to że po upływie 33 miesięcy lub trzech umowach na czas określony – kolejna automatycznie jest zawierana na czas nieokreślony.
Dla pracowników oznacza to większą stabilizację i poczucie bezpieczeństwa.
Rzecznik przypomina, że od tej zasady są wyjątki. Przepis nie dotyczy pracowników zatrudnionych do prac sezonowych, na przykład przy zbiorze owoców i warzyw, czy prac o charakterze dorywczym związanych np. z jakimś terminowym kontraktem.
Dodaje że takim powodem nie jest niepewna sytuacja finansowa firmy.