Kielecka Federacja Stowarzyszeń Kulturotwórczych „Baza Zbożowa” ma 10 lat. Od początku istnienia to miejsce przyciąga wielu artystów i miłośników kultury. W halach przy ul. Zbożowej, po dawnych warsztatach samochodowych milicji i bazie ZOMO, działa sześć niezależnych fundacji i stowarzyszeń. Pustostan przekazał im w 2006 roku prezydent Kielc Wojciech Lubawski
Kielecka Federacja Stowarzyszeń Kulturotwórczych „Baza Zbożowa” ma 10 lat. Od początku istnienia to miejsce przyciąga wielu artystów i miłośników kultury. W halach przy ul. Zbożowej, po dawnych warsztatach samochodowych milicji i bazie ZOMO, działa sześć niezależnych fundacji i stowarzyszeń. Pustostan przekazał im w 2006 roku prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
Potencjał starych zabudowań dostrzegł Ryszard Turek z fundacji Totuart. Gdy zobaczył ogromną przestrzeń hal przy ul. Zbozowej, postanowił zaprosić do współpracy inne organizacje, działające w mieście na rzecz kultury. Tak powstała grupa, która przyjęła nazwę Baza Zbożowa.
Baza Zbożowa była pionierskim projektem w skali kraju, który okazał się sporym sukcesem. Miasto płaci jedynie za media i ochronę budynku. Natomiast cała działalność Bazy Zbożowej opiera się na wolontariacie i dotacjach pozyskiwanych na działalność przez poszczególne fundacje i stowarzyszenia – mówi jej wiceprezes Anna Kantyka-Grela. Fenomenem jest to, że baza jest czynna 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Wiele działań rozpoczyna się wieczorami i trwa do późnych godzin nocnych, bo ludzie przychodzą tu realizować swoje pasje po godzinach pracy, zajęciach szkolnych, czy studiach. W Bazie Zbożowej działają stowarzyszenia, fundacje i grupy nieformalne, związane z teatrem, rzeźbą, ceramiką, fotografią i muzyką. Ćwiczy tu ok. 40 zespołów rockowych. Wszystkich obowiązuje regulamin, zgodnie z którym na terenie Bazy Zbożowej nie wolno pić alkoholu, zażywać narkotyków i stosować przemocy.
Redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor” Paweł Chmielewski podkreśla, że Baza Zbożowa zapewnia artystom wolność tworzenia. Brak sztywnej hierarchii jest według niego bardzo ważny w sztuce. Można tu bez problemu np. przygotować wystawę, albo namalować mural. Atmosfera i zasady działania Bazy ułatwiają też pracę nad magazynem.
Wiosną organizacje działające w Bazie Zbożowej planują koncerty i atrakcje związane z 10-leciem działalności. Jubileuszowi będzie też poświęcone marcowe wydanie bezpłatnego magazynu kulturalnego „Projektor”. Aktualnie w różnych grupach na terenie Bazy Zbożowej działa kilkaset osób.