Około 5 tysięcy uczniów kieleckich szkół będzie od września uczestniczyć w projekcie pt. „Edukacja w miejscach pamięci”. Projekt opracowany przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej jest skierowany do uczniów klas trzecich i szóstych szkół podstawowych oraz trzecich klas gimnazjów.
Dzieci i młodzież będą w ramach bezpłatnych zajęć odwiedzać miejsca pamięci narodowej i dziedzictwa kulturowego, które znajdują się w Kielcach i województwie świętokrzyskim.
W tym roku na przełomie marca i kwietnia rozpoczną się zajęcia pilotażowe, w których weźmie udział 75 klas, czyli około 2 tysięcy osób. Trasa edukacyjna dla najmłodszych będzie się rozpoczynała od zajęć w Muzeum Historii Kielc – zapowiada Jolanta Białek z OMPiO. Tam poznają historię swojego miasta, a następnie przejdą na Wzgórze Zamkowe, gdzie odbędą się warsztaty. Po drodze poznają sylwetki Henryka Sienkiewicza i Józefa Piłsudskiego, których pomniki są na trasie wycieczki. Uczniowie przejdą obok katedry, Pałacu Biskupów Krakowskich i pomnika Armii Krajowej, gdzie dowiedzą się o wojnie i działaniach partyzantów w regionie świętokrzyskim.
Trasa dla gimnazjalistów będzie poszerzona o miejsca i zabytki z regionu, np. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz klasztor i karcery więzienne na Świętym Krzyżu. W zajęciach będą uczestniczyć m. in. uczniowie z gimnazjum nr 23 w Kielcach. Według nich, to bardzo dobry pomysł. Naukę w terenie uważają za ciekawszą, niż zapamiętywanie informacji z książek.
Projekt ma być finansowany z budżetu miasta i będzie bezpłatny dla uczniów. OMPiO chce go wpisać do edukacji kielczan na wiele lat – dodaje Jolanta Białek. Jej zdaniem, gdy dziecko weźmie w nim udział w podstawówce, a potem gimnazjum, to uzyska pełną wiedzę o mieście i regionie. Będzie świadome swoich korzeni.
Uczniowie będą realizować zajęcia pod kierunkiem swoich nauczycieli, którzy wcześniej zostaną do tego przygotowani w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.