Dzieci sprawdzały w Kielcach swoje sportowe predyspozycje podczas Dnia Sportu, zorganizowanego przez fundację Możesz Więcej. W trakcie trzygodzinnych zajęć, instruktorzy obserwowali dzieci i zapisywali ich wyniki w poszczególnych ćwiczeniach.
Dane wprowadzono do programu, który określa, w jakim sporcie dziecko będzie osiągało najlepsze wyniki- mówi wiceprezes fundacji Jan Duda. To pomaga rodzicom, w świadomym podejściu do sportowych zainteresowań dziecka.
Po zajęciach, rodzic otrzyma raport, który wskaże, że ze względu na konkretne predyspozycje, jego dziecko będzie się lepiej realizowało np. w karate, niż na boisku do piłki nożnej. Raport będzie też pokazywał wyniki dziecka w porównaniu z bazą ponad dwustu tysięcy osób, przebadanych w tej samie grupie wiekowej.
Dla niektórych dzieci określenie predyspozycji sportowych jest bardzo ważne, bo w przyszłości chciałyby zostać sportowcami. Przykladem jest Maja Zarychta. Dziewczynka przyznaje, że najlepiej czuje się w piłce ręcznej. Według niej, aby zostać dobrą piłkarką ręczną trzeba być wytrwałym i wysportowanym. Maja dodaje, że dzisiejsze ćwiczenia nie były łatwe. Sprawdzana była m.in. elastyczność i siła mięśni.
Program SportAnalytik powstał w 2010 roku na potrzeby Olimpiady w Vancouver. Jest stosowany m.in. w Czechcach, na Węgrzech i Słowacji. Fundacja Możesz Więcej zastosowała program w Polsce jako pierwsza. Służy on do badania predyspozycji sportowych dzieci od 5 do 15 roku życia.