Ponad 140 akwareli i rysunków kieleckiego artysty i pedagoga Ryszarda Praussa można oglądać w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Artysta żył i tworzył w latach 1902-1955. Był współzałożycielem kieleckiego „Plastyka”. Jego prace przedstawiają polskie miasta i zamki z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Wiele rysunków powstało pod wpływem zainteresowania artysty przedwojenną architekturą.
Ryszard Prauss na podstawie badań archeologów próbował odtworzyć np. średniowieczną Warszawę. Na wystawie są też prace przedstawiające Kielce i region świętokrzyski – opisuje kuratorka wystawy Iwona Rajkowska. Jest np. sporo rekonstrukcji Chęcin. W przypadku Kielc, są to często baśniowe fantazje artysty. Do wielu budynków, np. Pałacu Biskupów Krakowskich, dorysowywał przybudówki i inne elementy. Niektórzy jednak uważają, że przedstawiane przez artystę elementy mogły kiedyś naprawdę istnieć.
Ryszard Prauss nie wystawiał swoich dzieł i nie był znanym artystą. Wystawa i towarzyszący jej katalog mają upowszechnić jego sztukę – podkreśla dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski. Jego malarstwo jest z jednej strony ciepłe i baśniowe, a z drugiej realistyczne. Prauss odtwarzał miejsca, które kiedyś istniały i niektórzy nadal je pamiętają. Robert Kotowski uważa, że prace Ryszarda Praussa mogą się podobać wielu odbiorcom, co może wpłynąć na ich upowszechnienie.
W niektórych kieleckich domach zachowały się rysunki Ryszarda Praussa. W innych, jak u Bożeny Sabat, zachowały się wspomnienia o twórczości artysty. Drewniany dom z ogrodem, w którym mieszkali Praussowie, znajdował się przy ul. Staszica w Kielcach. Tuż obok mieszkali teściowie Bożeny Sabat. Bracia jej męża wspominają, że Ryszard Prauss razem z bratem Stanisławem często ćwiczyli rysunek, a ich prace, porywane przez wiatr, niejednokrotnie płynęły Silnicą w stronę parku.
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach jest ponad 560 prac Ryszarda Praussa. Dzieła w 1966 roku przekazała żona artysty, jednak są one eksponowane po raz pierwszy. Wystawę można oglądać do 22 maja. Towarzyszy jej katalog, w którym zostało opisanych i przedstawionych ponad 560 dzieł Ryszarda Praussa.