Ksiądz Jan Oleszko, gmina Morawica oraz firma Effector – to tegoroczni laureaci Victorii Świętokrzyskiej. Wczoraj wieczorem w siedzibie filharmonii wręczone zostały doroczne nagrody marszałka województwa.
W kategorii „Osobowość” statuetkę odebrał ksiądz Jan Oleszko, rektor Klasztoru na Karczówce. Dzięki jego działaniom, Karczówka stała się ważnym ośrodkiem zjazdów młodzieży z całego świata.
Gmina Morawica otrzymała nagrodę w kategorii „Samorządność”. Wójt Marian Buras kierujący gminą od ponad 25 lat przyznaje, że jego „mała ojczyzna” w ostatnim ćwierćwieczu przeszła ogromną metamorfozę.
Spółka Effector to laureat w kategorii „Przedsiębiorczość”. Mająca swą siedzibę we Włoszczowie firma zatrudnia 300 pracowników. Jest sponsorem klubu siatkarskiego i zdobywcą wielu nagród branżowych. Ostatnie dni przyniosły trzy wyróżnienia regionalne – podkreśla założyciel i prezes Effectora Leszek Ciesek.
Świętokrzyskie Victorie zostały wręczone po raz ósmy.
Laureaci otrzymali statuetki, certyfikaty oraz tytuły „Zwycięzca w Konkursie o Nagrodę Marszałka Świętokrzyska Victoria”.
Gospodarzami uroczystej gali byli przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk i marszałek Adam Jarubas.
Wydarzenie uświetnił występ Hani Stach, która wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej zaprezentowała największe przeboje Whitney Houston.
„Świętokrzyska Victoria” to nagroda Samorządu Województwa, której celem jest promowanie najbardziej aktywnych świętokrzyskich samorządów, przedsiębiorstw i osób – społeczników, działających na rzecz swoich środowisk.
W każdej z trzech kategorii: przedsiębiorczość, samorządność i osobowość o statuetkę i prestiżowy laur zwycięzcy ubiega się piątka nominowanych.
W skład kapituły plebiscytu wchodzą m. in. władze samorządu, laureaci poprzednich edycji, przedstawiciele świata nauki i biznesu oraz organizacji pozarządowych.
Effector S.A. – ma swoją siedzibę we Włoszczowie. Producent wytwarza bogatą kolekcję produktów aluminiowych. m.in.: listwy wykończeniowe i elementy aranżacji wnętrz, aluminiowe systemy okładzin okiennych, okapniki rynnowe, listwy przyszybowe, progi drzwiowe, okienne systemy drewniano-aluminiowe. Zajmuje się także prefabrykacją stolarki aluminiowej oraz świadczy usługi z zakresu powierzchniowej obróbki aluminium. Jest znaczącym eksporterem i dostawcą do krajów Unii Europejskiej, a także na rynki wschodnie. Posiada certyfikaty: QUALANOD, QUALICOAT oraz certyfikaty jakości ISO 9001/14001.
Laureat licznych nagród branżowych m.in. Gepard Biznesu 2010, „Lider Regionu”, „Polski Sukces 2004”. Jest sponsorem tytularnym klubu EFFECTOR KIELCE, grającego w siatkarskiej ekstraklasie – PlusLidze. Firma angażuje się m.in. w wydarzenia edukacyjne, współorganizuje festyny i pikniki. Finansuje zakup potrzebnych pomocy naukowych oraz sprzętu, realizuje interesujące przedsięwzięcia z Politechniką Świętokrzyską. Effector dbając o jakość, ekologię oraz ochronę środowiska, wdrożył Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Ochrony Środowiska zgodny z normami ISO 9001/ISO 14001. W zakładzie funkcjonuje sprawny i usystematyzowany system segregacji odpadów i oczyszczania ścieków. Effector S.A. od lat specjalizuje się w obróbce aluminium. Niektóre innowacyjne rozwiązania są stosowane w zakresie anodowania, które jest jednym z rodzajów obróbki. Spółka Effector posiada w swojej ofercie usługi lakierowania proszkowego. Jednym z przykładów stosowania innowacyjnych rozwiązań jest np. robot do spawania Kawasaki FS010X, który ma wiele zastosowań: jest używany do spawania, ale również przenoszenia, czyszczenia oraz polerowania. Firma buduje długoterminowe relacje ze swoimi pracownikami, oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Organizuje z myślą o zatrudnionych szkolenia, umożliwia im zawodowy awans, tworzy interesujące perspektywy rozwoju. Spółka jest jednym z największych podmiotów zatrudniających pracowników w regionie. Obecnie zatrudnia blisko 300 pracowników.
Ksiądz Jan Oleszko – Rektor Kościoła św. Karola Boromeuszka na Tarczówce. Klasztor na kieleckiej Karczówce pod przewodnictwem Księdza Jana Oleszko, obecnego rektora zakonu Ojców Pallotynów na Karczówce przeżywa swoje lata świetności. Dzięki działaniom Księdza Jana, Karczówka stała się ważnym ośrodkiem zjazdów oazowych dla młodzieży z całego świata.
Przy ścisłej współpracy z władzami samorządowymi, Rektor stworzył Centrum Dialogu, które docelowo mieści 100 gości oraz daje możliwość organizacji seminariów, plenerów artystycznych i konferencji. Ksiądz Jan Oleszko jest organizatorem i założycielem czterech szkół, inicjatorem powstania klubu łuczniczego, organizatorem świetlic parafialnych dla dzieci oraz fundatorem stypendiów dla dzieci i młodzieży z biednych rodzin. Ponadto pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenie PRO PATRE Centrum Świadomego Ojcostwa, które jest organizacją pożytku publicznego a także założycielem Fundacji „Pierwszy dzień” niosącej pomoc kobietom. Dzięki jego staraniom i przy wsparciu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, odnowiono część polskich grobów na Cmentarzu Orląt Lwowskich a następnie sporządzono ich ewidencję. Obecnie, dzięki staraniom Księdza Oleszko, Karczówka odgrywa istotną rolę także na kulturalnej mapie naszego miasta. Jest miejscem prezentacji dokonań artystycznych, dyskusji na różne ważkie tematy, promocji lokalnych twórców wielu dziedzin kultury i sztuki. Wspomnieć tu można dla przykładu „Misterium Męki Pańskiej” autorstwa Adama Ochwanowskiego z muzyką Bronisława Opałko, które zostało wydane na płytach CD i cieszyło dużym zainteresowaniem nabywców.
Gmina Morawica, liczy ponad 15 tysięcy mieszkańców. Gmina skutecznie wykorzystuje środki własne i unijne realizując szereg inwestycji. Wśród nich należy wymienić budowę Centrum Samorządowego w Morawicy, hali sportowej w i żłobka w Bilczy, rewitalizację zabytkowego parku w Morawicy, budowę kanalizacji sanitarnej, krytej pływalni przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy, budowę i modernizację dróg gminnych czy rewitalizację centrum Morawicy. Gmina aktywnie wspiera przedsiębiorczość, m.in. poprzez przygotowanie terenów inwestycyjnych, szkolenia czy spotkania. Corocznie od roku 1996 przyznawane są w niej statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Kowala. Tę najstarszą w regionie świętokrzyskim nagrodę otrzymują właściciele firm, którzy tworzą nowe miejsca pracy, stale rozwijają własną działalność dążąc do poprawy jakości oferowanych wyrobów i usług oraz swojej pozycji na rynku, a także angażują się w życie lokalnej społeczności poprzez wspieranie sportu, kultury czy szkolnictwa na terenie gminy. Gmina współpracuje również z organizacjami samorządowymi, aktywnie działa na polu kultury. Powstało w niej Samorządowe Centrum Kultury. Władze Gminy dbają o środowisko naturalne, usuwając i unieszkodliwiając odpady zawierające azbest. Gmina podejmuje również szereg inicjatyw na rzecz poprawy życia niepełnosprawnych mieszkańców, m.in. prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy i pomaga osobom niepełnosprawnym w znalezieniu zatrudnienia. W ostatnich latach otrzymała kilkadziesiąt nagród, wyróżnień i certyfikatów.