Osiem wystaw, nowe cykle spotkań i nowości dla niepełnosprawnych planuje w tym roku Muzeum Historii Kielc. Do maja w siedzibie instytucji można oglądać wystawę „Wizerunek miasta” złożoną z archiwalnych zdjęć, map, projektów i multimediów. Potem zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona Szkole Akademiczno-Górniczej, założonej w 1816 roku w Kielcach.
Była to pierwsza polska politechnika – mówi dyrektor muzeum Jan Główka. W tym roku mija 200 lat od jej założenia z inicjatywy Stanisława Staszica. Muzeum przygotuje też wystawę plenerową, poświęconą zasłużonemu dla Kielc Bolesławowi Markowskiemu. Był wybitnym ekonomistą i prawnikiem. Przyczynił się do założenia dawnej szkoły handlowej, czyli dzisiejszego liceum imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach.
We współpracy z uczniami I LO w muzeum powstaną też grafiki wykonane na matrycach w technice linorytu. Osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły ich dotykać, co pomoże im w lepszym odbiorze prezentowanych prac. Kilka podobnych matryc ma być umieszczonych na stałej wystawie muzeum.
W planach są też nowe cykle spotkań i warsztatów. Jedne z nich będą poświęcone mniejszościom narodowym – zapowiada Iwona Grabczak. Zorganizowane zostaną trzy duże wydarzenia, dotyczące mniejszości żydowskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Spotkania będą połączone ze spacerami, przybliżającymi miejsca związane z mniejszościami.
W ubiegłym roku Muzeum Historii Kielc wzbogaciło się też o kilkaset eksponatów. Znaczna część pochodzi z darowizn. Jest to min. kolekcja zabytkowej broni przekazana niedawno przez świętokrzyską policję – mówi Konrad Otwinowski. Najcenniejszy jest polski pistolet Vis. W kolekcji są też m.in.: radziecki pistolet maszynowy PPSz, karabin Mauser i myśliwska dubeltówka z lat 20 XX wieku. Muzeum zdobyło też obraz kieleckiego malarza Stanisława Praussa pt. „Wrzesień 1939” oraz przedmioty użytkowe związane z Kielcami, np. wagę wyprodukowaną z zakładu Czerwieńca przed II wojną światową.
Muzeum, jak co roku, organizuje też lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.