Sześć nowych podmiotów dołączyło do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. To gospodarstwa rybackie i rolne, przetwórnia warzyw, masarnia oraz producent majonezu kieleckiego.
Barbara Druch, właścicielka gospodarstwa rybackiego w Górkach w gminie Wiślica jest autorką wielu potraw z karpia, które przyrządza na wzór popularnych dań z mięsa
Firma JURiDAN ze Szczaworyża w gminie Busko Zdrój zaproponowała do sieci buraczki tarte, ale na co dzień przetwarza szeroki asortyment owoców i warzyw, uprawianych na Ponidziu
Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” w Kielcach wprowadziła do sieci kulinarnej aż 36 swoich wyrobów z Majonezem Kieleckim, który sprzedawany jest na czterech kontynentach świata – informuje przedstawiciel spółdzielni Grzegorz Feliksiak.
Wyboru nowych członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie spośród ośmiu zgłoszeń dokonała komisja, która odwiedziła wszystkich kandydatów.
Obecnie sieć liczy 71 podmiotów.
1. WSP SPOŁEM w Kielcach, która zgłosiła 36 produktów, m.in. rodzaje Majonezu Kieleckiego, musztardy, ketchupy, sosy kieleckie, snacki. Firma działa od 1920r. Łączy tradycyjne receptury z metodami produkcji wg najnowocześniejszych norm. Produkty SPOŁEM wyroby są obecne nie tylko w Polsce ale w 18 krajach na czterech kontynentach.
2. Gospodarstwo Rybackie „Budy” Grzegorza Wójcickiego, Kotki-Budy gm. Busko Zdrój. Jego wizytówką jest karp hodowany w stawach o powierzchni ponad 40 hektarów lustra wody, zasilanych z rzek o I klasie czystości oraz źródeł. Gospodarze uprawiają zboża na paszę dla ryb. Przy gospodarstwie działa pensjonat, zbudowany dzięki unijnym środkom; goście są tam częstowani potrawami z karpia, m.in. karpiem wędzonym i karpiem smażonym.
3. JURiDAN Anna Tomf-Sarna, Szczaworyż gm. Busko Zdrój. Przetwórnia oferuje szeroką gamę przetworów owocowo-warzywnych, które wyprodukowane zostały z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Owoce i warzywa pochodzą prosto z pola okolicznych gospodarstw. Buraczki tarte to produkt zgłoszony przez firmę, są one przyrządzane według tradycyjnych receptur.
4. DEF Furmańczyk Dariusz, Klonów gm. Łączna. W małej przetwórni wytwarza wędliny, według receptur przekazanych przez dziadka i ojca, z surowca kupowanego od okolicznych rolników.
5. Gospodarstwo rolne Ewa i Jerzy Walczyk Okół, gm. Bałtów. Posiadają ponad 40-hektarowe gospodarstwo rolne, prowadzą hodowlę trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Kiełbasa swojska z Okoła i wiejska szynka z Okoła były nagradzane podczas licznych konkursów, m.in. „Nasze kulinarne dziedzictwo”.
6. 670-hektarowe gospodarstwo rybackie Bożeny Druch w Górkach, gm. Wiślica, zwane „świętokrzyskimi Mazurami”. Potrawy z karpia powstają w oparciu o przepisy kół gospodyń wiejskich, m.in. karp wędzony, pierogi, krokiety, pasztet, zupa rybna, pasta, kulki i paski w zalewie octowej, karp a’la śledź.