Muzeum Narodowe w Kielcach planuje w tym roku prezentację 11 wystaw czasowych we wszystkich swoich oddziałach. Pierwsza z nich zostanie otwarta w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach na przełomie stycznia i lutego. Będzie poświęcona twórczości kieleckiego artysty Ryszarda Praussa. Pokazanych zostanie około 150 prac z pierwszej połowy XX wieku, przedstawiających miasta i zamki polskie.
Kolejną dużą wystawą będzie ekspozycja dzieł Rafała Hadziewicza. Kieleckie Muzeum ma największe w Polsce zbiory prac tego artysty. Wystawę przygotowywano przez kilka lat – informuje rzecznik instytucji Urszula Kinder. Zbiory będą pochodziły z całej Polski, ze zbiorów prywatnych oraz z kościołów. Rafał Hadziewicz malował wiele obrazów o tematyce sakralnej, jednak niekóre parafie nawet nie wiedziały, że mają jego prace.
Będą także liczne szkice i rysunki, prezentujące warsztat malarza oraz archiwa, dotyczące jego życia i twórczości.
Przynajmniej 6 wystaw zaprezentuje w tym roku Muzeum Dialogu Kultur. Na początku lutego zostanie otwarta ekspozycja o pogromach, które miały miejsce w Niemczech z 8 na 9 listopada 1938 roku. Tej nocy Niemcy podburzani przez propagandę nazistowską i wspierani przez SS i Gestapo, niszczyli synagogi i rozbijali szyby sklepów żydowskich kupców. Wystawa ma pokazać, jak te wydarzenia zostały odebrane przez społeczność międzynarodową. Na ekspozycji będzie można zobaczyć dokumenty, w których zagraniczni dyplomaci opisywali te wydarzenia w raportach do swoich krajów.
W Muzeum w Oblęgorku zaplanowano dwie wystawy poświęcone rękopisom i mniej znanym faktom z życia Henryka Sienkiewicza. Z kolei Muzeum Lat Szkolnych im. Stefana Żeromskiego pokaże, jak twórczość pisarza była prezentowana w teatrze i kinematografii. Wystawom będą towarzyszyły pokazy multimedialne, zajęcia edukacyjne i koncerty.