Park Dziedzictwa Ziemi Świętokrzyskiej ma powstać w Bałtowie. O takiej lokalizacji inwestycji planowanej przez Regionalną Organizację Turystyczną zdecydował dziś zarząd organizacji. Partnerami projektu zostaną gmina Bałtów, która przekaże grunty i wkład własny na inwestycję oraz stowarzyszenie Bałt. Obiekt powstanie na terenach sąsiadujących z bałtowskim Jura Parkiem.
Jak informowaliśmy, rozważano też ulokowanie Parku w Nowej Słupi. Na odrzucenie tej lokalizacji wpłynęły m.in. głosy sprzeciwu, które ostatnio pojawiły się np. w mediach – przyznaje dyrektor ROT Małgorzata Wilk-Grzywna. ROT wsłuchał się w głosy środowisk opiniotwórczych, z których część była przeciwna lokowaniu inwestycji w okolicy Świętego Krzyża. Organizacja chciała uniknąć konfliktów w środowisku lokalnym. Przy podjęciu decyzji ważną rolę odegrał też aspekt gospodarczy. Bałtowscy partnerzy projektu mają już duże doświadczenie w zarządzaniu obiektami, prezentującymi dziedzictwo naturalne regionu – wyjaśnia Małgorzata Wilk-Grzywna.
Do 21 stycznia ROT złoży wniosek o unijne dofinansowanie projektu. Jeśli uda się zdobyć pieniądze, to organizatorzy przygotują konkurs na opracowanie koncepcji Parku Dziedzictwa Ziemi Świętokrzyskiej. Obiekt ma być interaktywny i wykorzystywać nowoczesne technologie multimedialne. Turyści poznawaliby tam fakty dotyczące historii i kultury regionu, zestawione z lokalnymi legendami – mówi prezes ROT Jacek Kowalczyk. Przykładem może być historia gołoborza. Turysta dowie się, jak ono naprawdę powstało, a przy okazji pozna lokalne legendy, które na swój sposób wyjaśniają powstanie gołoborza.
Małgorzata Wilk-Grzywna dodaje, że Park Dziedzictwa będzie elementem większego przedsięwzięcia. Będzie to tzw. szlak kulturowy, pokazujący różne ciekawe miejsca regionu świętokrzyskiego. Szlak ma przyciągnąć więcej turystów do świętokrzyskich muzeów i instytucji kultury. W ich sąsiedztwie pojawią się kioski multimedialne, z informacjami o danym miejscu oraz o innych obiektach, wchodzących w skład szlaku. Wszystkie te miejsca będą też zaprezentowane w Parku Dziedzictwa, poprzez fakty i legendy.
Według szacunków, realizacja Parku Dziedzictwa Ziemi Świętokrzyskiej będzie kosztować około 20 milionów złotych. Organizatorzy liczą, że przyciągnie ok 200 tysięcy turystów rocznie.