W Busku-Zdroju trwają prace nad projektem budowy tężni. Ma to być jedna z najważniejszych inwestycji, na które miasto będzie chciało pozyskać dotację unijną. Kompleks, który ma być główną atrakcją turystyczną, miałby powstać w parku zdrojowym.
Wewnątrz tężni zbudowanej w kształcie elipsy z drewnianych bali, znajdowałby się przeszklony pawilon z uzdrowiskową pijalnią wód. Tężnia ma powstać według projektu pracowni architektonicznej 2pm, która wygrała konkurs. Aktualnie miasto negocjuje z projektantami warunki wykonania projektu – mówi zastępca burmistrza Buska-Zdroju Tomasz Mierzwa. Jednocześnie prowadzone są konsultacje z radnymi i uzdrowiskami . Dotyczą one ostatecznego wyglądu i lokalizacji obiektu.
Dawniej tężnie budowano do pozyskiwania soli. Potem odkryto ich właściwości lecznicze i zaczęto je wykorzystywać w tym celu. Tężnie istnieją m.in. w Ciechocinku i Wieliczce.
Obiekt w Busku-Zdroju ma być jednym z największych. Będzie w nim panował mikroklimat, sprzyjający leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych i zatok – dodaje Tomasz Mierzwa. Solanka będzie pompowana na górę do koryt, z których drobnymi kanalikami będzie spływała po ścianach obiektu.
W opinii władz Buska-Zdroju, budowa tężni wpłynie na pozytywny wizerunek miasta i przyciągnie jeszcze więcej turystów i kuracjuszy. Jeśli uda się pozyskać dotację unijną to prace rozpoczną się w 2018 roku i będą trwać minimum 1,5 roku. Koszt budowy jest szacowany na 15 milionów złotych.