W styczniu rozpoczną się konsultacje społeczne, dotyczące ewentualnej likwidacji gimnazjów. Jak mówi Joanna Dębek, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej, dopiero po nich, resort będzie w stanie przedstawić plan wygaszania tych szkół. Obecnie w resorcie nie są prowadzone prace związane ze zmianą struktury szkół. W styczniu upublicznimy harmonogram prac, w tym kalendarium konsultacji – zapewnia Joanna Dębek.
O pozostawienie gimnazjów zabiega Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wanda Kołtunowicz, prezes świętokrzyskiego okręgu ZNP przyznaje, że reforma wprowadzająca te szkoły była zła. Jednakże w ciągu 16 lat samorządom i nauczycielom udało się sprawić, iż gimnazja zaczęły świetnie funkcjonować. Potwierdzają to wyniki międzynarodowego testu PISA, według którego polscy uczniowie są wśród najlepszych na świecie.
Wanda Kołtunowicz dodaje, że pomysł, by nauka w szkole ponadgimnazjalnej była o dwa semestry dłuższa jest dobry, ale do jego wprowadzenia nie trzeba likwidować gimnazjów, wystarczy o rok wydłużyć edukację w liceach i technikach.
Nauczyciele w całym kraju rozpoczęli w grudniu zbieranie podpisów pod petycją o zachowanie gimnazjów. Do akcji włączyła się część samorządowców.