Wizerunki stolicy województwa świętokrzyskiego, począwszy od lat 60. XIX wieku, po czasy współczesne można zobaczyć w Muzeum Historii Kielc. Miasto zostało pokazane m. in. na obrazach, fotografiach, grafikach, rysunkach technicznych i rycinach. Na ekspozycji są też stare nagrania radiowe i telewizyjne oraz archiwalne, amatorskie filmiki.
Krzysztof Myśliński z muzeum przyznaje, że Kielce mają niewiele starej ikonografii. Najstarszy wizerunek, przedstawiający miasto od strony Wzgórza Zamkowego, pochodzi z połowy XVII wieku. Więcej pojawia się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy powstały pierwsze zakłady fotograficzne.
Na wystawie będzie można zobaczyć szkicownik Ferdynanda Chotomskiego, który udało się wypożyczyć z Muzeum Narodowego w Poznaniu. W 1820 roku przejeżdżając przez Kielce wykonał on ręcznie kilka dokładnych panoram miasta. Jest to drugi pod względem chronologicznym, znany zapis wizerunki Kielc.
Na wystawie będzie można zobaczyć dawne budynki, o których dziś niewiele osób pamięta – dodaje Krzysztof Myśliński. Przykładem jest zabytkowy kompleks klasztorno-szpitalny, od którego zaczynała się m. in. ul. Sienkiewicza. Został on zburzony, a na jego miejscu wzniesiono Kieleckie Centrum Kultury.
Ekspozycja będzie czynna do kwietnia 2016 roku. Towarzyszy jej publikacja, wydana przez Muzeum Historii Kielc.