W Dworku Laszczyków w Kielcach można oglądać wystawę poświęconą tradycjom bożonarodzeniowym na polskiej wsi. W salach znajdują się regionalne obrazy i rzeźby prezentujące np. stajenkę, Świętą Rodzinę i kolędników. Ich autorami są regionalni artyści, m. in. Edward Brożek, Tadeusz Żak i Grzegorz Król.
Można też zobaczyć stół wigilijny z tradycyjnymi potrawami oraz choinkę z ozdobami, charakterystycznymi dla naszego regionu. Są to tzw. jeżyki, pajączki, baletnice oraz łańcuchy ze słomy i bibuły. Zwiedzający mogą także poczytać o wigilijnych zwyczajach, związanych np. z wróżbami – mówi rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej Beata Ryń. Zaklinano wówczas powodzenie na przyszły rok i wróżono pannom oraz kawalerom.
Były także zwyczaje związane ze świętami. W rogu chłopskiej chaty ustawiano snop zboża. Słomę rozsypywano na podłodze. Chodziło się po niej aż do Nowego Roku, nawiązując do narodzin Jezusa w stajence.
Ważnym elementem wystawy są też kolędnicy, ustawieni na tle śnieżnej panoramy wśród nich: turoń, Żyd, śmierć i diabeł.
Wystawę pt. „Zeszliśmy się się bracia do tej stajeneczki…Boże Narodzenie w Polsce” będzie można oglądać do 28 lutego.
Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów muzealnych z Łodzi, Radomia, Opoczna i Kielc. Wystawę będzie można za darmo zwiedzić 20 grudnia, podczas Kiermaszu Świątecznego w Dworku Laszczyków.