W całym regionie odbędą się w niedzielę uroczystości, związane z 34. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Kielce
Przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ “Solidarność” Waldemar Bartosz informuje, że w Kielcach rozpoczną się one o godz. 10.30. Przedstawiciele organizacji związkowych złożą kwiaty przed tablicą, upamiętniającą powstanie „Solidarności”.
– Stan wojenny był skierowany przeciwko „Solidarności”, dlatego symboliczne uczczenie związku jest świadectwem, że plany twórców tego zdarzenia nie zostały zrealizowane. Upamiętnimy także osoby, które zginęły w tym czasie – mówi Waldemar Bartosz.
O godz. 11.00 w kieleckiej bazylice katedralnej diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prałat Jan Iłczyk będzie sprawował uroczystą mszę świętą w intencji ofiar stanu wojennego i w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie, uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przejdą przed figurę błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zostaną złożone kwiaty i będą zapalone znicze.
Sandomierz
W Sandomierzu uroczystości rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną się o godzinie 17.30 mszą świętą w bazylice katedralnej. Przewodniczyć jej będzie biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Następnie zebrani przejdą w Marszu Pamięci przed Pomnik Solidarności obok Bramy Opatowskiej. Tam zapalone zostaną znicze i będą złożone wieńce. Kolejnym punktem programu będzie ułożenie krzyża z palących się zniczy przed figurą Matki Boskiej obok Ratusza na starówce. Obchody rocznicowe organizuje biuro poselskie Marka Kwitka oraz NSZZ „Solidarność”.
Ostrowiec Świętokrzyski
Ostrowieckie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpocznie o godzinie 18.00 msza w tzw. hutniczym kościółku przy ulicy Sandomierskiej. W jej trakcie odbędzie się także poświęcenie sztandaru ostrowieckiej Delegatury NSZZ „Solidarność”. Sztandar został ufundowany przez członków związku z całego regionu.
Po mszy, uczestnicy przejdą przed dawną bramę główną tzw. starego zakładu ostrowieckiej huty, przy rondzie Solidarności. Znajduje się tam pomnik poświęcony uczestnikom strajku, który ogłoszono w hucie na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, przemawiać będą działacze związkowi, którzy przypomną wydarzenia sprzed 34 lat.