Kieleccy uczniowie poznali realia stanu wojennego, podczas zajęć w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Warsztatom historycznym, opartym o dokumenty z PRL-u, towarzyszyły inscenizacje, przygotowane przez grupę rekonstrukcyjną. Na młodzież czekały oddziały ZOMO.
Uzbrojeni milicjanci legitymowali przybyłych, przeszukiwali ich i wydawali przepustki, będące repliką oryginałów z czasów stanu wojennego- informuje Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów.
Nauczyciel przyznał, że część chłopców łatwo wcielała się w rolę „zomowców”. Na własnym przykładzie mogli zrozumieć, że niektórzy ze względu na adrenalinę i możliwość walki, łatwo zgadzali się na przystąpienie do oddziału. Trudniej było uczniom wcielić się w rolę działaczy Solidarności.
Mateusz Bieniek odtwarzał opozycjonistę, który zachęca tłum działaczy „Solidarności” do walki z ZOMO. Według niego, taka osoba musiała być głośna i mieć charyzmę, aby tłum za nią poszedł. Zgodnie ze scenariuszem, opozycjonista został porwany przez Służbę Bezpieczeństwa, pobity i zamknięty w więzieniu.
Maciej Długosz z II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach przyznaje, że warsztaty, połączone z projekcją filmu o pacyfikacji kopalni Wujek, pomogły mu lepiej zrozumieć ten fragment polskiej historii. Według niego, wielu uczniów sądzi, że działanie w opozycji i występowanie przeciwko władzy ludowej nie stanowiło poważnego zagrożenia.
Zajęcia i rekonstrukcja zostały zorganizowane z okazji 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.